Filmowa Odrzania. "Ziemie Odzyskane" na ekranie - to cykl Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, który rozpocznie się w czwartek, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w kinie Iluzjon. W programie przeglądu znalazły się m.in. filmy Krzysztofa Zanussiego i Kazimierza Kutza.
Powstaje nie jedna, a dwie ekranizacje "Lalki", bo serial na podstawie powieści Bolesława Prusa szykuje także Netflix, a także nowa "Trędowata" według Mniszkówny - znamy nazwiska niektórych wykonawców głównych. O zasadność tych wyborów może się spierać cała Polska.
W warszawskim Klubie SPATiF podczas wielkanocnego "Spotkania z kulturą" aktor Włodzimierz Press odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" przyznany przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską - poinformował na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.
35 lat temu Milicję Obywatelską zastąpiła Policja. W nowych czasach bohaterami filmów takich twórców jak Pasikowski czy Łomnicki byli funkcjonariusze służb PRL działający w nowym ustroju. "Coraz więcej osób uznaje, że »Psy« są najważniejszym polskim obrazem okresu transformacji polityczno-ustrojowej" - powiedział PAP filmoznawca prof. Piotr Zwierzchowski.
Dymsza bawi masy, ale Dymsza i zastanawia swym rodzajem sztuki – w podanym przez niego dowcipie kryje się często łza - podkreślił Karol Adwentowicz. 7 kwietnia 1900 r. urodził się Adolf Bagiński który w historii polskiej kultury zapisał się jako Dymsza – aktor "genialny bo niepodobny do nikogo".
Tworzenie komedii wojennych było w Polsce jak stąpanie po cienkim lodzie. Traumy wojenne były wciąż żywe, a oficjalna propaganda była pełna patosu w stosunku do II wojny światowej. Kilku polskich filmowców zaryzykowało i okazało się, że można się śmiać z wojny, nie raniąc uczuć społecznych.
Telewizja Polska pracuje nad nową adaptacją "Lalki". Wiadomo, że w rolę Stanisława Wokulskiego wcieli się Marcin Dorociński. "Jestem zaszczycony, że będę mógł podążyć śladami wielkich aktorów" – podkreślił. Czekając na nową "Lalkę", przypominamy poprzednie ekranizacje powieści Bolesława Prusa.
2 kwietnia 2015 roku umarła w Warszawie Barbara Sass-Zdort, scenarzystka, reżyserka filmowa i teatralna. Pracowała właśnie nad „Pokojówkami" Jeana Geneta, które Teatr Dramatyczny miał pokazać w maju - do premiery nie doszło.
1 kwietnia 1925 roku urodził się w Krakowie Wojciech Jerzy Has, twórca takich filmów jak m.in. "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Pętla", "Jak być kochaną", "Sanatorium pod klepsydrą" i "Lalka". Uchwałą Senatu RP stał się jednym z patronów 2025 roku.
W 100. rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, przypadającą 1 kwietnia, Szkoła Filmowa w Łodzi organizuje konferencję naukową poświęconą twórczości tego wybitnego twórcy filmowego, pełniącego niegdyś funkcje jej rektora i wykładowcy. Tego dnia szkoła przy Targowej zamieni się też w Labirynt Hasa.