Patriarchat Moskiewski rozszerza wpływy w Afryce, a strategia ta wpisuje się w szerszą ofensywę geopolityczną Kremla - pisze w środę francuski dziennik „La Croix”. Wskazuje przy tym na „nieprzejrzyste finansowanie” i „budzące niepokój” sposoby działania.
Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą - mówił w piątek podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.
Rosjanie oceniają obecnie swoich liderów pod kątem zdolności do rozszerzania granic kraju i jego strefy wpływów - powiedział PAP prezydent Estonii Alar Karis. Dodał, że ta różnica w sposobie myślenia jest zbyt wielka, by rozwijać normalne relacje pomiędzy Europą i Rosją.
Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, która pochłonęła setki tysięcy ofiar, a miliony ukraińskich obywateli zmusiła do uchodźstwa. Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, dążąc do podporządkowania jej sobie. Rosyjska propaganda, tłumacząc imperialną politykę, często sięga do argumentów historycznych i jednocześnie stara się przekonać świat, że Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała.
W Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosłów EKR Anny Fotygi, prof. Ryszarda Legutki oraz Alexandra Vondry miała miejsce konferencja pt. „Niezwyciężony duch. Antysowieccy dysydenci przeciwko rosyjskiemu imperializmowi” z udziałem antykomunistycznych opozycjonistów z Polski, Litwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii, a także Tatarów krymskich i Czeczenów.
Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane na wiecu w Tbilisi w 2008 roku są naszym drogowskazem – napisał premier Mateusz Morawiecki w 15. rocznicę wydarzenia, kiedy liderzy państw regionu manifestowali poparcie dla Gruzji zaatakowanej przez Rosję.
Rozpoczęła się konferencja naukowa "Metody i środki oddziaływania imperiów: ideologia i praktyka polityczna państwa rosyjskiego / sowieckiego / rosyjskiego w latach 1689–2022". Dla Polaków imperializm rosyjski wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa i suwerenności - powiedział wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk.
Putin chce przekonywać, że kraje takie jak Polska, Ukraina, Litwa czy Łotwa to siedliska nacjonalizmu, antysemityzmu, więc mocarstwa „starej” Europy powinny się od nich odciąć i pozwolić Rosji raz jeszcze „wyzwolić” owe obszary – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak, autor książki „Powrót +Imperium Zła+”, która ukazuje się 21 czerwca.
Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani „ruskim mirem” Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią – pisze historyk prof. Andrzej Nowak w amerykańskim portalu American Purpose.
Tak naprawdę wiele ciekawych rzeczy może wydarzyć się w przyszłości, tylko niech Zachód wreszcie odpuści sobie pomysł, że trzeba utrzymywać Rosję, bo ją zna. Pozwólcie już temu imperium umrzeć śmiercią naturalną, do cholery! – mówi PAP ukraińska pisarka, autorka wydanej niedawno książki „Ostatnia podróż”, Oksana Zabużko.