Przed pomnikiem Bohaterów Stycznia'71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
Uroczystości upamiętniające strajk, do którego doszło w 1971 r. w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, odbyły się w środę na Wałach Chrobrego. Uczestnicy złożyli kwiaty przed odsłoniętym w sierpniu pomnikiem Bohaterów Stycznia'71.
22 stycznia 1971 roku zastrajkowali pracownicy Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie, rozgoryczeni niedotrzymaniem obietnic o obniżce cen. Strajk był kontynuacją tragicznych protestów z Grudnia’70, podczas których zginęło 16 osób.
Dwa dni później do Szczecina przybył Edward Gierek, pierwszy sekretarz partii. Po rozmowach ze stoczniowcami, strajk zakończono.
Podczas wystąpienia z okazji 53. rocznicy tych wydarzeń przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek mówił o obecnej sytuacji związanej z powstaniem placówki, która przybliżyłaby wydarzenia z Grudnia’70 i Stycznia’71.
Podkreślił, że gdy w końcu, po latach starań, udało się uzyskać rządowe zapewniania i powołać Centrum Solidarności "Stocznia", to plany te zostały "storpedowane".
"Żądamy realizacji rządowej obietnicy dotyczącej powstania świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, gdzie podpisano szczecińskie Porozumienia Sierpniowe, placówki edukacyjno-historyczno-muzealnej" – powiedział podczas uroczystości Mieczysław Jurek.
"Wyremontowanie jej i stworzenie w oparciu o ten obiekt instytucji historyczno-edukacyjnej i muzealnej, a także miejsca, gdzie żyjący jeszcze świadkowie, uczestnicy solidarnościowego zrywu, mogliby się spotkać, kultywować dziedzictwo Sierpnia i przekazywać je przyszłym pokoleniom" – podkreślił.
Pod koniec sierpnia ub.r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał w Szczecinie nową instytucję - Centrum Solidarności "Stocznia". Wyraził wówczas nadzieję, że za kilka lat wyremontowana stoczniowa świetlica, którą Centrum będzie zarządzać, "będzie służyła jako centrum edukacji o fenomenie polskiej Solidarności".
Czekamy na stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. planów dotyczących świetlicy oraz Centrum Solidarności "Stocznia".
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność zapewnił, że związek "nie ustąpi w doprowadzeniu do realizacji tego projektu, który jest tutaj – na Pomorzu Zachodnim – naszym zbiorowym, narodowy i społecznym obowiązkiem".(PAP)
misz/ aszw/