Alex Dancyg był nieustępliwy w dążeniu do budowania lepszego świata, takiego, w którym jest miejsce dla wszystkich, bez względu na to, w co wierzą, jaki mają kolor skóry i jakim mówią językiem - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.
W poniedziałek izraelska armia poinformowała, że nie żyje więziony przez Hamas Alex Dancyg, historyk i orędownik dialogu polsko-żydowskiego.
„Z wielkim bólem i nieopisaną przykrością przyjmujemy doniesienia o śmierci Alexa Dancyga, porwanego i więzionego przez terrorystów Hamasu od 7 października 2023 r. Myślami jesteśmy z rodziną profesora, która do końca nie ustawała w staraniach o jego uwolnienie” - powiedział PAP dyr. Stępiński.
Podkreślił, że „prof. Dancyg był oddanym przyjacielem Muzeum POLIN, a przede wszystkim przyjacielem wszystkich, którym zależało na edukacji o polsko-żydowskim dziedzictwie”.
„Przez ponad 10 lat wspólnie organizowaliśmy i opracowywaliśmy programy pobytów polskich nauczycieli i nauczycielek w Muzeum POLIN, a potem w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Alex był współtwórcą programu szkolenia izraelskich przewodników. Zawsze mu zależało, by mówili oni jak najwięcej o polskich Żydach i ich wkładzie w rozwój Polski, Izraela oraz cywilizacji europejskiej” - przypomniał.
Jak mówił, Dancyg był znawcą kultury i miłośnikiem polskiej literatury. „Przy każdym pobycie w Polsce pytał nas, co warto przeczytać, co obejrzeć, kogo spotkać i kogo posłuchać” - zdradził dyrektor Muzeum POLIN.
Ocenił, że był „nieustępliwy w dążeniu do budowania lepszego świata, takiego, w którym jest miejsce dla wszystkich, bez względu na to, w co wierzą, jaki mają kolor skóry i jakim mówią językiem”. „Niecierpiący ekstremizmów” - zaznaczył.
Urodzony w Warszawie Alex Dancyg był obywatelem polskim i izraelskim. Z wykształcenia był historykiem, przez dekady zajmował się dialogiem polsko-żydowskim, organizując m.in. wizyty grup izraelskich w Polsce i polskich w Izraelu. Pracował w jerozolimskim instytucie Yad Vashem. Mieszkał w kibucu Nir Oz tuż przy granicy ze Strefą Gazy i stamtąd 7 października 2023 r. został porwany przez terrorystów Hamasu. (PAP)
Autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ miś/ mhr/