Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Elizy Orzeszkowej działacze Związku Polaków na Białorusi uczcili 110. rocznicę śmierci pisarki.
W 110. rocznicę śmierci pisarki telewizja Biełsat nazwała Orzeszkową „zapomnianą bohaterką” w mieście, z którym była związana przez większą część życia. „Jeśli dzisiaj mieszkańcy Grodna znają Elizę Orzeszkową (biał. Eliza Ażeszka), to najczęściej dzięki materialnym oznakom pamięci o niej - nazwie ulicy, pomnikowi i domu-muzeum, w którym mieści się teraz filia biblioteki obwodowej” – napisał autor artykułu.
„Aż trudno sobie wyobrazić, że wiek temu była ona symbolem demokratyzmu, szlachetności i pomocy bliźnim w mieście nad Niemnem” – czytamy na belsat.eu.
„Białoruscy Polacy nie zapominają o Orzeszkowej. Z okazji rocznicy zorganizowaliśmy wirtualną wycieczkę jej śladami. Przeprowadzili ją Andrzej Poczobut i Irena Ejsmont, a na Facebooku mogli ją – i wciąż mogą – obejrzeć wszyscy chętni” – powiedziała prezes ZPB Andżelika Borys.
Orzeszkowa urodziła się w 1841 r. w Milkowszczyźnie pod Grodnem w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Duża część jej życia była związana z Grodnem. Była pisarką, publicystką, działaczką społeczną, angażowała się w pomoc uczestnikom Powstania Styczniowego, upominała się o prawa kobiet. Jest autorką powieści „Nad Niemnem”, była nominowana do literackiej nagrody Nobla.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ jo/ kar/