Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie organizuje 26 października „Dzień z Arcybiskupem Baraniakiem”. Zaplanowano otwarcie wystawy „Baraniak. 145 przesłuchań na Rakowieckiej” i pokaz dokumentu „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.
"Rozpocznie go o godz. 12 msza św. w intencji wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, której przewodniczył będzie ks. inspektor Tadeusz Itrych, przełożony Salezjańskiej Inspektorii pw. Św. Wojciecha w Pile, a homilię wygłosi ks. Jarosław Wąsowicz" - czytamy w przesłanej informacji.
"Ekspozycja prezentować będzie pamiątki po arcybiskupie ze zbiorów Salezjańskiej Inspektorii w Pile i naszego Muzeum. Są wśród nich przedmioty osobiste i liturgiczne, a także największa pamiątka – oryginalna szafa z zakonspirowanym ołtarzem, służąca przetrzymywanemu w areszcie domowym biskupowi" - powiedział dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz.
Jak wyjaśniono, o godz. 13 zostanie otwarta wystawa "Baraniak. 145 przesłuchań na Rakowieckiej".
"Ekspozycja prezentować będzie pamiątki po arcybiskupie ze zbiorów Salezjańskiej Inspektorii w Pile i naszego Muzeum. Są wśród nich przedmioty osobiste i liturgiczne, a także największa pamiątka – oryginalna szafa z zakonspirowanym ołtarzem, służąca przetrzymywanemu w areszcie domowym biskupowi" - powiedział dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz, cytowany w informacji.
"Ścieżka zwiedzania poprowadzi cienką amarantową linią przez więzienną celę w X Pawilonie do mokrego karceru pod Pawilonem Śledczym – miejsca tortur niezłomnego biskupa" - wyjaśnił.
Wyświetlony zostanie film dokumentalny Jolanty Hajdasz "Żołnierz Niezłomny Kościoła", który - jak napisano - "ukazuje heroiczną postawę abp. Antoniego Baraniaka (sekretarza prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektora sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego), wobec bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w latach 1953-55".
Zapowiedziano, że o godz. 14 wyświetlony zostanie film dokumentalny Jolanty Hajdasz "Żołnierz Niezłomny Kościoła", który - jak napisano - "ukazuje heroiczną postawę abp. Antoniego Baraniaka (sekretarza prymasa kard. Augusta Hlonda i dyrektora sekretariatu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego), wobec bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w latach 1953-55". "Film stara się odpowiedzieć na pytania: dlaczego go aresztowano, torturowano i co komuniści chcieli przez to osiągnąć?" - dodano.
Po emisji filmu odbędzie się spotkanie z jego autorką.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/