Fabryka Broni „Łucznik” - Radom obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji spółka zapowiedziała szereg imprez, w których będą mogli uczestniczyć nie tylko pracownicy zakładu, ale wszyscy mieszkańcy Radomia. W planach jest m.in. wystawa, zawody strzeleckie oraz wydarzenia sportowe i kulturalne.
Aby zaakcentować obchody, fabryka zamierza umieścić w przestrzeni miejskiej specjalne jubileuszowe logo. Będzie też wystawa zdjęć dokumentująca historię fabryki i ukazująca jej wpływ na polski przemysł zbrojeniowy.
W planach jest także odsłonięcie odlewu z brązu kolejnego, po m.in. legendarnym pistolecie Vis, wyrobu firmy w ramach istniejącego w Radomiu szlaku symboli tego miasta.
Jak podkreśla prezes zarządu „Łucznika” Seweryn Figurski, z radomską fabryką przez całe stulecie związanych było wiele pokoleń radomian. „Nasza historia to także historia ludzi – pracowników, którzy swoją wiedzą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju fabryki, a także społeczności lokalnej, która zawsze była z nami. Z tej okazji chcemy szczególnie podziękować mieszkańcom Radomia, od pokoleń wspierającym naszą działalność” – powiedział Figurski.
Założona w 1925 roku Fabryka Broni rozpoczęła swoją działalność od produkcji Mausera wz.98a, później zmodyfikowanego do polskiego standardu Mauser wz.29. Równolegle produkowała także licencyjny rewolwer Nagant wz.1895 wykorzystywany.
W kolejnych dekadach rozszerzyła swoją ofertę o słynny pistolet Vis wz.35 oraz inne wyroby, takie jak m.in. pistolet maszynowy PM-63 RAK, a także AKM, produkowany na licencji, będący jedną z najlepszych modyfikacji systemu AK na świecie. Od lat 90. XX w. zakład dostarczał karabinki Beryl i pistolety maszynowe PM-98, a w ostatnich latach zasłynął rodziną karabinków MSBS GROT.
W czasach PRL zakład, kontynuując wytwarzanie broni strzeleckiej, dostosowywał się do ówczesnych potrzeb rynku, czego efektem była produkcja również innych wyrobów, jak maszyny do szycia i maszyny do pisania „Łucznik”. (PAP)
ilp/ ktl/