Popularyzacji osiągnięć wybitnej himalaistki Wandy Rutkiewicz będzie służyć Miesiąc Pamięci o Wandzie Rutkiewicz, organizowany w październiku przez festiwal Millennium Docs Against Gravity i Fundację Wandalistki. W programie m.in. wystawa „Oczami Wandy” i premiera dokumentu w reż. Elizy Kubarskiej.
Jak przypomnieli organizatorzy festiwalu MDAG w poniedziałkowym komunikacie, „16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie stanęła na szczycie Mount Everest”. „Dwa dni po rocznicy tego wydarzenia, 18 października, w kinach w całym kraju zagości wyjątkowy film dokumentalny >>Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa<< w reżyserii Elizy Kubarskiej. Rutkiewicz staje się narratorką filmu za sprawą jej odnalezionego i niepublikowanego wcześniej audio-dziennika” - podali.
Prezeska Fundacji Wandalistki Daria Sieracka pokreśliła, że Rutkiewicz przetarła szlaki w górach wysokich kolejnym pokoleniom kobiet. „Pierwsza osoba z Polski na Evereście i K2. Postać niezwykła, o której wciąż jeszcze za mało wiemy i za rzadko mówimy. Dlatego ideą Miesiąca Pamięci o Wandzie Rutkiewicz jest przypomnienie jej wielkich sukcesów i tym samym podkreślenie ważnych faktów, które wpisały się w historię Polski. Celebrujmy jej wielkie osiągnięcia, inspirując kolejne pokolenia, pokazując, że mamy świetne wzorce i autorytety do naśladowania” - powiedziała, cytowana w tekście.
Jednym z kluczowych momentów Miesiąca Pamięci o Wandzie Rutkiewicz będzie wernisaż wystawy „Oczami Wandy”, który odbędzie się w środę 16 października w stołecznym kinie Iluzjon. Ekspozycję będzie można oglądać do 12 listopada. „Wystawa zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz to niezwykła możliwość spojrzenia na góry oczami wybitnej polskiej alpinistki. Fotografie przedstawiają zapierające dech w piersiach, monumentalne pejzaże a także ludzi, którzy próbują zdobywać najwyższe szczyty świata. Artystyczna wartość prac ikony złotej ery polskiego alpinizmu odróżnia je od klasycznych zdjęć gór. Unikalna estetyka, którą stosuje fotografka, jest w piękny sposób złożona. Nieoczywiste kadry, mocne, często malarskie kolory i nieszablonowe użycie światła pozwalają Rutkiewicz pokazać naturę w świeży, niepowtarzalny sposób” - zwrócił uwagę dyrektor artystyczny MDAG Karol Piekarczyk.
Na ten sam dzień zaplanowano uroczystą premierę obrazu Kubarskiej. „Film pokazuje prawdziwą historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła ponad 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim” - czytamy.
Współorganizatorem Miesiąca Pamięci o Wandzie Rutkiewicz jest Fundacja Wandalistki, partnerami zaś - Muzeum Historii Kobiet oraz Muzeum Sportu i Turystyki. (PAP)
dap/ aszw/