Dziewięć filmów przybliżających poprzez prezentację oryginalnych przedmiotów, takich jak zabawki czy ubranka los dzieci w niemieckim obozie Auschwitz przygotowała i opublikowała w mediach społecznościowych Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz.
Fundacja przygotowała minutowe filmy z okazji 76. rocznicy wyzwolenia obozu. W tym roku w sposób szczególny uwypuklony został los dzieci. Niemcy deportowali ich do Auschwitz co najmniej 232 tys., z czego 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tys. Romowie, a ok. 3 tys. Polacy. Więziono także najmłodszych z Białorusi, Rosji i Ukrainy. W obozie zginęło ich ponad 200 tys.
„W nawiązaniu do rocznicy wyzwolenia i przewodniego wątku, którym jest los dzieci w obozie, postanowiliśmy w krótkich filmikach, bazując na oryginalnych poobozowych przedmiotach, którymi opiekuje się Fundacja, przybliżyć los dzieci w obozie koncentracyjnym” – powiedział sekretarz Fundacji Ivo Kopijasz. Jak dodał, na filmach zobaczyć można m.in. „chłopięce spodenki, drewniano-skórzane obozowe buty małego więźnia, zabawki, w tym porcelitową figurkę myszki Mickey, drejdle, pionki do gry, czy lalki, dziecięcy metalowy gorset, mały więźniarski pasiak. Przybliżamy też historię grobu dzieci zmarłych po wyzwoleniu” – powiedział Kopijasz.
Narratorem filmów jest Dagmar Kopijasz z brzeszczańskiej Fundacji. Każdy z filmów zawiera napisy w języku angielskim.
Sekretarz Fundacji Ivo Kopijasz powiedział PAP, że kolejne filmy będą publikowane na facebookowym profilu aż do dnia rocznicy wyzwolenia, czyli do 27 stycznia. Zobaczyć je można pod adresem: https://www.facebook.com/Auschwitz-podobozyorg-111423584092961.
Ivo Kopijasz dodał, że wszystkie prezentowane przedmioty zobaczyć można na wystawach w zabytkowych budynkach związanych z historią Auschwitz, którymi opiekuje się Fundacja. Są one obecnie z powodu pandemii COVID-19 niedostępne dla zwiedzających. Stąd pomysł, by stworzyć filmy na ich temat.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów znajdujacych się w rękach prywatnych, związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/