
W środę 23 kwietnia Fundacja Znaki Pamięci udostępniła tworzoną przez członków i wolontariuszy organizacji od grudnia 2024 r. Bazę odznaczonych Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Jak podała Fundacja Znaki Pamięci w przesłanej na Dzieje.pl informacji, na początek udostępniła dane biograficzne pierwszych 500 osób z ponad 18 tys. odznaczonych Krzyżem w latach 1989-1999. Fundacja zapowiada dodawanie do bazy kolejnych zdigitalizowanych danych. Prosi też osoby, które mają dodatkowe informacje o odznaczonych (np. datę i miejsce śmierci, miejsce pochówku, fotografie) o kontakt pod adresem: kontakt@znakipamieci.pl.
Jak przypomniała Fundacja, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie ustanowił sejm PRL 17 maja 1989 r. z inicjatywy kombatantów w związku z obchodami 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 45. rocznicy bitew stoczonych przez Polskie Siły Zbrojne. Było to jedyne powojenne polskie odznaczenie państwowe nadawane za służbę na tzw. drugim froncie europejskim u boku wojsk alianckich w latach 1939-1945.
Krzyż nadawano w latach 1989-1999 (także pośmiertnie) kombatantom piechoty, lotnictwa i marynarki Polskich Sił Zbrojnych, zamieszkałym w Polsce i poza jej granicami. Uhonorowano także obywateli innych państw, którzy w czasie II wojny światowej walczyli pod polskim dowództwem - najwięcej Australijczyków, ale też Czechów, Duńczyków, Norwegów.
Projektantem odznaki był rzeźbiarz i medalier Edward Gorol (1930-2003), a odznaki i listewki wykonała Mennica Państwowa. Ogółem nadano 18 033 Krzyże. Nadawanie Krzyża zakończono 8 maja 1999 r. na mocy ustawy z 16 października 1992 r.
Baza odznaczonych Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie znajduje się pod adresem: www.krzyzpsz.pl.
Fundacja Znaki Pamięci prowadzi także (pod adresem: https://indeks2kp.pl/) Słownik biograficzny żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.
wus/