Obszar działalności Departamentu Restytucji Dóbr Kultury nie został zlikwidowany, został włączony w Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN - powiedziała PAP minister kultury Hanna Wróblewska.
W mediach pojawiały się niedawno informacje o tym, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zlikwidowano Departament Restytucji Dóbr Kultury, czyli departament, który zajmował się odzyskiwaniem zrabowanych podczas II wojny światowej polskich dzieł sztuki i innych dóbr kultury, m.in. przez Niemców i Rosjan.
Minister kultury Hanna Wróblewska, pytana przez PAP o tę kwestię, oświadczyła: „Obszar działalności Departamentu Restytucji Dóbr Kultury nie został zlikwidowany. Został on włączony w Departament Dziedzictwa Kulturowego. Jako wydział posiada swoją autonomię w ramach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego”.
Zwróciła uwagę, że w MKiDN nie ma na przykład departamentu teatrów czy muzeów, ale nie oznacza to, że ministerstwo nie zajmuje się tymi kwestiami. „Sprawy restytucji są bardzo wysoko na mojej agendzie. Jestem w bliskim kontakcie z całym działem i z osobą, która nim kieruje. Nic się nie zmieniło, prowadzimy bardzo aktywną działalność restytucyjną, przy czym, jak wielokrotnie podkreślają specjaliści z tego obszaru: im mniej się o tym mówi, tym większe będziemy mieli sukcesy" - podkreśliła minister Wróblewska.
Przekazała, że w ramach przeprowadzonej reorganizacji nie było żadnych zwolnień. „Działamy bardzo efektywnie, w uproszczonej strukturze, która funkcjonowała już wcześniej w ministerstwie” - dodała.
Dzięki działalności restytucyjnej MKiDN udało się odzyskać m.in. obraz „Zima w małym miasteczku” Maksymiliana Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, obraz Jacka Malczewskiego „Przy fortepianie”, kolekcję zabytków etnograficznych znajdującą się obecnie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi czy lekyt – naczynie antyczne z IV w. p.n.e. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Do zadań Departamentu Dziedzictwa Kulturowego należy m.in. prowadzenie i koordynacja spraw wynikających z nadzoru ministra nad muzeami, instytucjami kultury działającymi w obszarze polityki pamięci; koordynacja zadań w zakresie upowszechniania zagadnień związanych z ochroną, konserwacją i udostępnianiem zbiorów oraz współpraca w tym zakresie z organami ochrony zabytków i instytucjami kultury wyspecjalizowanymi w opiece nad zabytkami; prowadzenie Państwowego Rejestru Muzeów; koordynacja promocji zbiorów muzealnych i dorobku polskiego muzealnictwa w kraju i za granicą; prowadzenie krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem; prowadzenie bazy strat wojennych; gospodarowanie dobrami kultury odzyskanymi wskutek restytucji. (PAP)
Autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ miś/ szuk/