Robert Pletnia, nauczyciel historii z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odebrał 26 marca Nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego za wybitne osiągnięcia w nauczaniu historii i popularyzację tego przedmiotu szkolnego.
„Jestem prostym nauczycielem. Ta nagroda to wielki zaszczyt dla mnie, szkoły, ale i dla całego cechu nauczycieli historyków. Nagroda wyjątkowa, ponieważ nie ma odpowiednika, jeżeli chodzi o inne przedmioty szkolne. Na pewno motywuje do pracy” – powiedział PAP Robert Pletnia. Wskazał na rolę historii w kształtowaniu postaw patriotycznych, tożsamości, pokazywaniu jak ważne są korzenie narodu i każdego człowieka z osobna.
Robert Pletnia ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczy historii od 24 lat, a w IV LO od 2000 r. W placówce tej naucza też wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości.
W ocenie kapituły nagrody, staż pracy Pletni charakteryzuje się niezwykłą aktywnością na polu dydaktyki historii, o czym świadczy urozmaicanie metod pracy z uczniami (m.in. wycieczki w miejsca historyczne, np. na teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau), zaangażowaniem w szkolenie początkujących nauczycieli, realizacją - we współpracy z wieloma instytucjami - licznych przedsięwzięć edukacyjncyh w szkole i poza nią. Jego uczniowie zdobywają sukcesy w olimpiadach historycznych.
"Szkolne lekcje historii z Robertem Pletnią są dynamiczne, ciekawe i różnorodne – m.in. dlatego, że jest zwolennikiem i propagatorem włączania multimediów i narzędzi TIK, to m.in. mapy multimedialne i filmy edukacyjne" - czytamy w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.
Robert Pletnia ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć propagujących wiedzę historyczną wśród młodych krakowian – to m.in. projekty „100-lecie połączenia Krakowa i Podgórza” (we współpracy z VIII LO), „Narodziny Państwa – 1050. rocznica Chrztu Polski” (we współpracy z VI LO), „Wokół Tadeusza Kościuszki – Patrona Szkoły” (we współpracy z Komitetem Kopca Kościuszki).
Był m.in. zgłaszany w plebiscycie „Nauczyciel Roku”, a przez liceum typowany do tytułu „Nauczyciel z pasją”.
Nagrodę Słowikowskiego ustanowił w 2009 r. krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Otrzymują ją nauczyciele historii, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji przedmiotu oraz dziejów i kultury Krakowa. Fundatorem wyróżnienia jest Urząd Miasta Krakowa.
W skład kapituły nagrody wchodzą członkowie zarządu krakowskiego oddziału PTH, przedstawiciel prezydenta miasta Krakowa, dyrektorzy Instytutów Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dydaktycy historii z obu uczelni, metodycy, znawcy dydaktyki muzealnej i czynni nauczyciele historii. Prawo zgłaszania kandydata do nagrody przysługuje dyrekcji szkoły, w której jest on zatrudniony, a także członkom kapituły.
Patron nagrody urodził się w 1907 r. w Opatkowicach koło Proszowic (woj. małopolskie). Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1932 r. pracował jako nauczyciel historii w szkołach średnich – w Częstochowie i w Nowym Sączu. W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie nauczał w gimnazjum i liceum im. św. Jacka w Krakowie, a potem w I LO im. Nowodworskiego. Później pracował w Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej i w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zmarł w 1993 r. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/