Spacery edukacyjne, pokaz filmu „Konspiratorki” Paula Meyera, debata online oraz premiera książki „Dawid kontra Goliat” Norberta Bączyka i Grzegorza Jasińskiego – to sierpniowe wydarzenia upamiętniające rocznice Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli, przygotowane przez Instytut Pileckiego.
Jak podał rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego Grzegorz Mazurowski, berliński oddział placówki proponuje, by "spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy kobiet – agentek wywiadu, sanitariuszek, łączniczek, żołnierzy i oficerów". "We współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN zostanie zorganizowany pokaz filmu +Konspiratorki+ w reżyserii Paula Meyera oraz dyskusja online w języku polskim i niemieckim" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.
Debata z udziałem reżysera odbędzie się w piątek o godz. 18.00, a film będzie dostępny na specjalnej platformie w trzech wersjach językowych przez dwa dni.
Instytut Pileckiego zachęca także do słuchania podkastu "Jest historia!", którego sześć odcinków można już znaleźć na platformach Spotify, YouTube i Apple Podcasts. "Na 5 sierpnia jest zaplanowana premiera odcinka poświęconego Rzezi Woli. Będzie to dźwiękowy spacer, podczas którego Hanna Radziejowska, kierowniczka oddziału w Berlinie, opowie o najważniejszych wydarzeniach z perspektywy konkretnych miejsc" - poinformował Mazurowski.
Dodał, że wiele historii dotyczących Powstania Warszawskiego długo czekało na zbadanie i opisanie. "Jedną z nich opowiada książka +Dawid kontra Goliat+, poświęcona najbardziej niezwykłym rodzajom uzbrojenia używanego przez Niemców do tłumienia zrywu Warszawiaków. Znamy nazwy +Goliat+, +Szafa+, +Krowa+, +czołg-pułapka+ – ale co dokładnie one oznaczają? Już wkrótce będzie można o tym przeczytać, ale także spotkać się z autorami książki, którzy poprowadzą spacer po Powstańczej Warszawie" - zapowiedział rzecznik Instytutu Pileckiego.
Spacer z autorami książki - Norbertem Bączykiem i Grzegorzem Jasińskim - rozpocznie się 2 sierpnia o godzinie 11.00 na rogu Długiej i Starych Nalewek. "Przejdziemy m.in. Bielańską, Hipoteczną, czy Kilińskiego, gdzie 13 sierpnia doszło do jednego z bardziej tragicznych wydarzeń powstania, czyli eksplozji transportera ładunków wybuchowych" - powiedział Bączyk, cytowany w komunikacie. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ wj/