Do 24 marca osoby, instytucje i organizacje społeczne mogą zgłaszać kandydatów do nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” – podaje w czwartek IPN. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Instytut m.in. za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939–89.
"Nagroda +Kustosz Pamięci Narodowej+ przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej" - poinformował IPN w przesłanym PAP komunikacie, dodając, że laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN. W tym roku nagroda będzie miała swój jubileusz - zostanie przyznana po raz dwudziesty.
"Wyróżnienie ma charakter honorowy, a jego laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej" - zwrócił uwagę Instytut, przypominając też, że od 2012 r. jedno z pięciu wyróżnień może zostać przyznane pośmiertnie.
Nagroda przyznawana jest od 2002 r. osobom i instytucjom za upamiętnianie dziejów Polaków z lat 1939–89, a także za działalność publiczną zbieżną z misją IPN.
Więcej informacji o nagrodzie, w tym także o zasadach zgłaszania kandydatów, znajduje się na stronie internetowej IPN.
W ubiegłym roku laureatami nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" zostali Kazimierz Cholewa, Wasyl Haniewicz, Andrzej Pityński, Wojciech Ziembiński, a także austriacki Komitet Pamięci Gusen. W ubiegłych latach laureatami zostali m.in. Władysław Bartoszewski, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", Paweł Jasienica, prezydent Lech Kaczyński, Janusz Krupski, rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", a także Tomasz Merta, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, historyk prof. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Oleg Zakirow czy Związek Sybiraków. W sumie w latach 2002-2020 IPN wyróżnił 88 osób i instytucji.
Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest od 2002 r. osobom i instytucjom za upamiętnianie dziejów Polaków z lat 1939-89, a także za działalność publiczną zbieżną z misją IPN. Instytut podkreśla, że wyróżnienie to ma m.in. chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Pomysłodawcą nagrody, którą w 2020 r. przyznano po raz dziewiętnasty, był historyk Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-10. (PAP)
nno/ aszw/