Od piątku w Kielcach organizowane będą wydarzenia upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano także koncert, wystawy i projekcje filmowe.
Jak poinformował w czwartek Waldemar Bartosz, przewodniczący regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, główne uroczystości odbędą się 13 grudnia o godzinie 19 przy kieleckiej katedrze. Zaplanowano tam odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stanisława Raka, który został zabity przez ZOMO w 1982 roku.
"To prawdopodobnie jedna z wielu, a na pewno jedna znana osoba z Kielc, która w wyniku stanu wojennego straciła życie. 31 sierpnia 1982 roku w drugą rocznicę powstania Solidarności ZOMO zaatakowało osoby wychodzące z kieleckiej katedry. Wiele osób było dotkliwie pobitych, wśród nich Stanisław Rak, który w wyniku poniesionych obrażeń po kilku dniach zmarł" – mówił Bartosz.
"W tym roku w sposób szczególnych chcieliśmy zaakcentować tę rocznicę, właśnie po to, aby te czasy nie zostały zapomniane" – zaznaczył.
Główne uroczystości odbędą się 13 grudnia o godzinie 19 przy kieleckiej katedrze. Zaplanowano tam odsłonięcie tablicy upamiętniającej Stanisława Raka, który został zabity przez ZOMO w 1982 roku.
Tablica znajdzie się na murze katedralnym. Następnie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki.
Bartosz dodał, że w organizację uroczystości zaangażowało się w tym roku wiele instytucji w tym Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Archiwum Państwowe, Wojewódzki Dom Kultury oraz kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.
"Dzięki współpracy wielu instytucji jesteśmy w stanie pokazać różne aspekty stanu wojennego" – powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik IPN w Kielcach.
"Na początku nikt nie miał wątpliwości, że komuniści, wprowadzając stan wojenny, wydali wojnę narodowi. W kolejnych latach propaganda komunistyczna przedstawiała tę decyzję jako wybór mniejszego zła, doprowadziło to podziałów Polaków, które w kolejnych latach coraz bardziej się pogłębiały" – podkreśliła.
Z inicjatywy IPN w Wojewódzkim Domu Kultury, 14 grudnia, odbędzie się pokaz filmu "Żeby nie było śladów". Instytut przygotował także konkursy oraz gry terenowe dla uczniów szkół, poświęcone tematyce stanu wojennego.
Już w piątek na kieleckim rynku zaprezentowane zostaną dwie wystawy plenerowe. Pierwsza z ekspozycji przygotowana przez Muzeum Historii Kielc koncentruje się na wydarzeniach z początku lat 80. XX w. Na 26 planszach przedstawiono przebieg pierwszych strajków, rozwój kieleckiej "Solidarności" oraz jej działania, a także atmosferę tamtego okresu. Natomiast druga ekspozycja, opracowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach, przybliża problemy związane z różnymi aspektami ówczesnej rzeczywistości – od kręgów polityki po życie codzienne.
W pierwszym roku stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. internowano - czyli zatrzymano i umieszczono w specjalnych ośrodkach odosobnienia (zwykle to były areszty i zakłady karne) - ponad 300 osób z regionu świętokrzyskiego.
Kolejna wystawa poświęcona wydarzeniom z grudnia 1981 r. zostanie zaprezentowana w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury. Wydarzenie poprzedzi koncert "Kolejka po wolność". Jego organizatorami są: Radio Kielce, TVP3 Kielce, świętokrzyska "Solidarność", Wojewódzki Dom Kultury przy współpracy ze Świętokrzyskimi Kopalniami Surowców Mineralnych.
W pierwszym roku stanu wojennego, wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. internowano - czyli zatrzymano i umieszczono w specjalnych ośrodkach odosobnienia (zwykle to były areszty i zakłady karne) - ponad 300 osób z regionu świętokrzyskiego. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/