Wieloletni dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia Maciej Łagiewski otrzymał w tym roku tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Główne uroczystości, w tym wręczenie wyróżnienia, ze względu na pandemię, zostały przeniesione na jesień.
Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia - „Civitate Wratislaviensi Donatus” od 1993 r. przyznaje Rada Miejska Wrocławia dla wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla miasta.
Tradycyjnie wyróżnienie przyznawane jest 24 czerwca podczas uroczystej sesji rady miejskiej w dniu Święta Wrocławia, a zarazem patrona miasta, św. Jana Chrzciciela.
W tym roku epidemia uniemożliwiła tradycyjne celebrowanie święta. Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z prezydentem Wrocławia i radnymi złożą jedynie kwiaty w Kaplicy Rajców Miejskich w kościele św. Elżbiety oraz wezmą udział w mszy świętej odprawianej w Katedrze św. Jana Chrzciciela w intencji mieszkańców Wrocławia.
Jak powiedział podczas sesji rady miejskiej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, tegoroczne głosowanie i przyznanie honorowego obywatelstwa ma wyłącznie charakter symboliczny. „24 czerwca, niezależnie od dnia tygodnia, w którym owa data wypada, jest dla nas zawsze wyjątkowym dniem. Również dzisiaj, pomimo tego całego pandemicznego kontekstu, będzie to dla nas dzień wyjątkowy” – mówił.
Zapowiedział, że główne uroczystości - jeśli pozwoli na to sytuacja – zostaną przeniesione na wrzesień. „Wtedy też chcemy wspólnie celebrować 30-lecie Samorządu i w kolejnych dniach powracać do wszystkich tych, z konieczności, przesuniętych w czasie rocznic i wydarzeń” – tłumaczył Sutryk.
Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia przyznano Maciejowi Łagiewskiemu za szczególne zasługi w działaniach na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego oraz propagowania historii Wrocławia i Dolnego Śląska
Maciej Łagiewski jest absolwentem prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i doktorem nauk humanistycznych. W latach 90. został dyrektorem Muzeum Historycznego we Wrocławiu, a w 2000 r. objął stanowisko dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Jest autorem wielu publikacji, dotyczących historii i architektury Wrocławia, twórcą Galerii Wielkich Wrocławian w Starym Ratuszu, oraz wystawy Wrocławscy Żydzi 1850-1944. Od lat działa na rzecz utrzymania i odnowienia wrocławskich zabytków; wspierał m.in. renowację Pałacu Królewskiego, Starego Cmentarza Żydowskiego oraz wrocławskiego ratusza.
Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a także Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Podczas sesji rady miejskiej przyznano także Nagrody Miasta Wrocławia. Laureatami zostali prof. Alicja Chybicka, za stworzenie we Wrocławiu wiodącego w Polsce ośrodka onkologii dziecięcej; aktor Bogusław Danielewski, za 70-letnią działalność artystyczną na scenach wrocławskich, prof. Marcin Drąg, za badania naukowe otwierające nowe perspektywy w walce z koronawirusem oraz prof. Piotr Szyber za osiągnięcia w dziedzinie transplantologii. Uhonorowano również Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej.
Z kolei wśród uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Wrocławia znaleźli się: Andrzej Hrehorowicz, za wkład wniesiony w rozwój sportu akademickiego, dr inż. Zbigniew Sebastian za wkład wniesiony w rozwój wrocławskiej i dolnośląskiej przedsiębiorczości oraz prof. Krzysztof Simon, za zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w czasie zagrożenia wywołanego COVID-19.
W 1993 r. Rada Miejska Wrocławia ustanowiła tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus. Jako pierwszego uhonorowano tym tytułem prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962-1968. Tytułem tym zostali uhonorowani m.in. Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Andrzej Wajda czy Dalajlama XIV. W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymała pisarka Olga Tokarczuk. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/