Od 7 maja ponownie można będzie zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Miejsce Pamięci tymczasowo będzie dostępne dla odwiedzających jedynie od piątku do niedzieli – poinformowała w czwartek wieczorem placówka.
„Jesienią ub.r. oraz w lutym tego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała. Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia – większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza” – wyjaśnił dyrektor muzeum Piotr Cywiński.
Jak dodał, do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona. „Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia” – powiedział Cywiński.
Zdaniem wicedyrektora muzeum i szefa Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzeja Kacorzyka, z analizy frekwencji wynika, że zdecydowanie więcej osób odwiedzało Miejsce Pamięci w weekendy. „Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę” – wskazał.
Kacorzyk podkreślił, że ograniczenie dni otwarcia traktowane jest „jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe”. „Kiedy zauważymy oznaki tego, że frekwencja w Miejscu Pamięci może się zwiększyć, powrócimy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających” – zapewnił.
Biuro prasowe muzeum podało, że obecnie rezerwacji, by zwiedzić były niemiecki obóz z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejść indywidualne, można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Wstęp na teren obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie.
Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych.
Muzeum podało, że zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych, będzie się odbywało w grupach maksymalnie po 15 osób. Zmniejszono liczbę osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny, zarówno przed wejściem do muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Mierzona będzie temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.
Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa. Minimalizuje liczbę miejsc, w których mogą się ze sobą zetknąć. Wewnątrz historycznych budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą.
W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, przykładowo podziemia bloku 11.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W 2020 r. muzeum, które przez znaczną część było zamknięte z powodu pandemii, zwiedziło 502 tys. osób. Rok wcześniej było to 2,32 mln osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/wr/