Muzeum Auschwitz podziękowało ponad 2,2 tys. osób z całego świata, które odpowiedziały na apel o wsparcie finansowe instytucji w trudnym dla niej czasie pandemii. W ciągu tygodnia darowizny przekroczyły 500 tys. zł – podaje w sobotę placówka.
"Pragniemy niezwykle podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc finansową w niezwykle trudnym dla Miejsca Pamięci czasie pandemii. Państwa wsparcie pozwoli na kontynuację części projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych" – głosi komunikat placówki.
Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński podkreślił, że zebrane pieniądze będą w całości przekazane na funkcjonowanie instytucji pamięci. "To dla nas bardzo ważne w tych trudnych czasach. Ale bardzo ważne również jest to, że nie jesteśmy sami, że tak wiele osób poczuwa się do solidarności i ofiarności. To budzi prawdziwą nadzieję na przyszłość" – powiedział.
Muzeum w komunikacie podało, że w okresie zamknięcia dla odwiedzających znalazło się w szczególnie trudnej sytuacji. Utraciło bowiem największe źródła finansowania. "Ciągłość funkcjonowania instytucji oraz miejsca pracy udało się zachować dzięki szczególnej pomocy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bez dodatkowych środków realizacja naszej działalności statutowej pozostaje pod ogromnym znakiem zapytania" – wskazano.
Miejsce Pamięci zostało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa 12 marca. 30 i 31 maja zostało na próbę otwarte dla odwiedzających. Był to test związany przede wszystkim z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni w czasie ograniczeń sanitarno-epidemicznych. W tym czasie odwiedziło je blisko 400 osób, co stanowi niecałe 3 proc. odwiedzających w analogicznym czasie w ub.r.
Muzeum podało, że planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum. Nie jest zagrożona realizacja prac konserwatorskich służących zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci, są one bowiem realizowane z zewnętrznych środków pochodzących z Fundacji Auschwitz-Birkenau.
10 dni temu placówka zaapelowała do opinii publicznej o wsparcie finansowe.
Obecnie Muzeum przygotowuje się do ponownego otwarcia. Może się to stać z początkiem lipca.
Muzeum apeluje nadal o pomoc. Darowizny można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej wesprzyj.auschwitz.org lub wpłacać je bezpośrednio na podane tam konto.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mrr/