W czwartek w Dęblinie odbyły się obchody 10. rocznicy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas uroczystości odsłonięto popiersie generała pilota Andrzeja Błasika – inicjatora powstania placówki.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie istnieje od 10 stycznia 2011 roku. Jego powołanie było odpowiedzią na zapotrzebowanie pasjonatów awiacji i żołnierzy Sił Powietrznych. W czwartek muzeum obchodziło jubileusz 10. rocznicy powstania.
Podczas gali jubileuszowej uhonorowano osoby zasłużone dla funkcjonowania i rozwoju muzeum. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystaw okolicznościowych: "Od Sali Tradycji Szkoły Orląt do Muzeum. 10 lat Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie", "Skrzydlata Husaria", "The Airmen". Odsłonięto też tablice memoratywne i popiersie gen. Andrzeja Błasika.
"Z jednej strony jubileusz to podsumowanie tego, co już za nami, ale też punkt wyjścia do planów na przyszłość. Muzeum dzisiaj to 41 tys. zwiedzających rocznie, to blisko 10 tys. eksponatów, to przede wszystkim sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, który jest najdroższą i najcenniejszą, wręcz relikwią w naszych zbiorach. To miejsce zmieniło się, ale wciąż podążamy ścieżką wyznaczoną przez naszych poprzedników, ale najważniejsza jest ciągłość misji" – powiedział dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Paweł Pawłowski.
Podczas gali jubileuszowej uhonorowano osoby zasłużone dla funkcjonowania i rozwoju muzeum. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystaw okolicznościowych: "Od Sali Tradycji Szkoły Orląt do Muzeum. 10 lat Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie", "Skrzydlata Husaria", "The Airmen". Odsłonięto też tablice memoratywne i realistyczne rzeźbiarskie popiersie generała pilota Andrzeja Błasika - inicjatora powstania Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, wykonane przez prof. ASP w Gdańsku dr hab. Tomasza Sobisza.
Na wystawie "Historia polskiego lotnictwa wojskowego" zaprezentowano unikatowe muzealia, m.in.: kurtkę kpt. Franciszka Żwirki z dnia katastrofy pod Cierlickiem Górnym 11 września 1932 r., (ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie), puchar z Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych "Challenge" w Berlinie 12-28 sierpnia 1932 r. przyznany zwycięskiej załodze samolotu RWD-6: kpt. Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze (ze zbiorów Aeroklubu Polskiego).
"Nasza ekspozycja to blisko cztery hektary nieosłonięte, pod chmurką. Mamy co prawda hangar o powierzchni 1300 metrów kwadratowych, ale to kropla w morzu potrzeb. Samoloty i ich konstrukcja powoduje, że są to bardzo delikatne eksponaty, musimy je jak najszybciej zadaszyć. To są plany na przyszłość, to jest myśl o tym, żeby zbudować ciężki hangar lotniczy i lekkie zadaszenia" – zaznaczył Pawłowski.
Stowarzyszenie Fundatorów Sztandaru Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi przekazało muzeum popiersie gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, Komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej w latach 1947-1951.
Podczas wernisażu zaprezentowano koncepcję programowo–przestrzenną budowy lekkich zadaszeń dla muzeum.
"Nasza ekspozycja to blisko cztery hektary nieosłonięte, pod chmurką. Mamy co prawda hangar o powierzchni 1300 metrów kwadratowych, ale to kropla w morzu potrzeb. Samoloty i ich konstrukcja powoduje, że są to bardzo delikatne eksponaty, musimy je jak najszybciej zadaszyć. To są plany na przyszłość, to jest myśl o tym, żeby zbudować ciężki hangar lotniczy i lekkie zadaszenia" – zaznaczył Pawłowski.
Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W planach jest też przejęcie wieży ciśnień i wieży spadochronowej, które znajdują się opodal muzeum, "aby w dbałości o krajobraz kulturowy ochronić je dla przyszłych pokoleń" – dodał Pawłowski.
Muzeum w Dęblinie jest jedną z najmłodszych placówek muzealnych, prowadzoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.(PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ dki/