Multimedialna wystawa plenerowa o gen. Stanisławie Maczku oraz jego żołnierzach, przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie, będzie dostępna od czwartku 1 października w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Jak poinformował rzecznik CH Zajezdnia Juliusz Woźny, ekspozycja prezentowana jest w trzech językach: po polsku, angielsku i niderlandzku. Wcześniej była już prezentowana w Warszawie i w holenderskiej Bredzie.
„Każdy, kto między 1 a 28 października odwiedzi pawilon na placu przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, będzie miał niezwykłą okazję zapoznać się ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchać nagrania głosu samego generała Stanisława Maczka” - powiedział Woźny.
Dodał, że z relacji można się dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 r., lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas, jak sobie radzili z wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną.
„Oprócz heroizmu polskich żołnierzy widzowie poznają też mniej poważne oblicze wojny. Zobaczą np. zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają relacje żołnierzy o brzemiennych w skutkach romansach w wyzwalanych przez Polaków holenderskich miejscowościach” - powiedział kurator wystawy Wojciech Kalwat.
Narracja wystawy prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 roku, przez kampanię wrześniową w 1939 roku, w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka osłaniała przed Niemcami Armię Kraków, następnie ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii.
„Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny” - powiedział Woźny.
Mobilna wystawa jest częścią szerszego projektu poświęconego gen. Maczkowi. W ramach przedsięwzięcia, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski współpracuje z Muzeum Generała Maczka w Bredzie nad przygotowaniem stałej ekspozycji Memoriału gen. Maczka w Bredzie.
Ekspozycji towarzyszy katalog oraz internetowa wersja wystawy dostępna na międzynarodowej platformie Google Arts & Culture www.wystawy.muzhp.pl.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ dki/