
Skamieniałości dinozaura sprzed 150 mln lat odkryli naukowcy na zachodzie Portugalii. Reprezentuje on nowy gatunek dinozaura z grupy iguanodonów, czyli dinozaurów ptasiomiednicznych.
Skamieniałość znajdowała się przy plaży w gminie Torres Vedras, na zachodzie Portugalii. Natrafił na nią paleontolog-amator.
W analizy znaleziska zaangażowali się paleontolodzy. Jak podkreślili, w rejonie tym - zlokalizowanym w pobliżu nadatlantyckiego wybrzeża - w ostatnich 40 latach znajdowano liczne skamieliny dinozaurów.
"Dzięki nowemu odkryciu poszliśmy krok do przodu, jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą różnorodności fauny dinozaurów w później jurze" - przekazał kierujący zespołem badaczy Filippo Maria Rotatori. Dodał, że odkrycie było "dużą niespodzianką".
Naukowcy szacują, że dinozaur żył ok 150 mln lat temu.
Obecnie badacze analizują znalezione kości i próbują je zaklasyfikować. Wiadomo, że zwierzę było dużych rozmiarów i należało do roślinożerców. "Z powodu ograniczonej ilości pozyskanego materiału nie możemy jeszcze przypisać nazwy naukowej temu gatunkowi" - powiedział Rotatori.
Wiadomo na razie, że skamielina stanowi pozostałość po iguanodonie, czyli dinozaurze ptasiomiednicznym "z gatunku nieznanego dotychczas nauce". Był to jednak gatunek większy od iguanodonów, takich jak Draconyx czy Eousdryosaurus.
Znaleziono też fragmenty kości udowej mniejszego osobnika z tego samego gatunku. Naukowcy spodziewają się kolejnych znalezisk.
W trwających kilkanaście miesięcy pracach wykopaliskowych brali udział paleontolodzy z lizbońskiego Uniwersytetu Nowego (UNL) w Portugalii - i z Hiszpanii: z madryckiego uniwersytetu UNED oraz uniwersytetu w Saragossie.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ zan/