![Pokaz odtworzonych przez polskich naukowców i projektantów strojów ze średniowiecznej Nubii w paryskim Luwrze, w 2024 r. PAP/Anna Wróbel](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202502/pap_20241017_15G.jpg?itok=De2Tu8xe)
Pięć zrekonstruowanych przez Polaków strojów ze średniowiecznej Nubii można oglądać na wystawie w Muzeum im. Bodego w Berlinie. W środę wieczorem uroczyste otwarcie ekspozycji przyciągnęło tłumy berlińczyków.
Rekonstrukcji strojów królów, królewskich matek oraz biskupa dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i projektanci z Uniwersytetu SWPS. Eksperci odtworzyli je na podstawie malowideł z katedry w Faras, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie.
W latach 60. XX wieku ekspedycja archeologiczna kierowana przez prof. Kazimierza Michałowskiego z UW rozpoczęła prace wykopaliskowe na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w Sudanie. Odkryto tam m.in katedrę z dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi. Zabytki te są największym znalezionym zespołem chrześcijańskiego malarstwa nubijskiego i prezentują jego rozwój od VIII do XIII wieku - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.
Ważnym elementem wystroju nubijskich kościołów były monumentalne wizerunki przedstawicieli dworu i kleru. Przedstawione na malowidłach osoby wyróżniały okazałe szaty i inne dekoracyjne elementy stroju.
W otwarciu wystawy w Berlinie w środę wzięli udział goście z Polski - głos zabrali zaangażowani w projekt Karel Innemée z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agnieszka Jacobson-Cielecka z Uniwersytetu SWPS, którzy opowiedzieli o pracy rekonstrukcyjnej. Charge d’affaires RP w Niemczech Jan Tombiński podkreślił m.in. współpracę między muzeami z Warszawy i Berlina.
Podobnie jak dziś, odzież i akcesoria w średniowiecznej Nubii były formą komunikacji niewerbalnej, a każdy element miał swoje znaczenie - zauważyła Antje Scherner, szefowa kolekcji rzeźby i muzeum sztuki bizantyjskiej.
W październiku ub.r. stroje z Nubii, zaprezentowano premierowo podczas pokazu na żywo w paryskim Luwrze. Teraz prezentuje je Muzeum im. Bodego w Berlinie w formie wystawy czasowej wraz z obiektami z kolekcji berlińskich. Kolejny pokaz na żywo odbędzie się po finisażu wystawy - informują Katedra Archeologii Egiptu i Nubii Uniwersytetu Warszawskiego oraz berlińskie muzeum.
W środę wieczorem pierwsi zwiedzający wystawę musieli czekać w kolejce, żeby zobaczyć efekt pracy Polaków - sala, w której prezentowane są eksponaty nie mogła pomieścić wszystkich zainteresowanych jednocześnie.
Wystawa czasowa, przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie, będzie prezentowana w stolicy Niemiec do 12 kwietnia br.. Muzeum Bodego leży na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów - wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ san/