Grób powstańca śląskiego Wilhelma Marca na cmentarzu przy ul. Ziętka w Mysłowicach został w sobotę oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. „Wilhelm Marzec żyje w naszej pamięci” – zapewnił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
"Dzisiejszy dzień jest pełen radości, bo jest dniem zwycięstwa pamięci nad niepamięcią. Pochylamy się dzisiaj nad grobem Wilhelma Marca, żeby powiedzieć, że Rzeczpospolita Polska pamięta o swoich bohaterach, o tych, którzy oddali swoją młodość, gotowość do walki, bardzo często swoje życie, by Polska na tych terenach trwała" – powiedział dr Karol Nawrocki.
"Ci, którzy żyją w narodowej pamięci - a ja jako prezes IPN przyjechałem tu, żeby powiedzieć, że Wilhelm Marzec żyje w narodowej pamięci – żyją dwa razy: do momentu, gdy Pan Bóg powoła ich do swojego królestwa i żyją życiem zapisanym w pamięci, aż o nich nie zapomnimy, a my pamiętamy i będziemy pamiętać, co się działo na tych terenach w walce o Rzeczypospolitą Polską i o polskość" – dodał.
Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz podziękował w imieniu mieszkańców miasta za "szacunek dla człowieka, który walczył po to, abyśmy dzisiaj byliwolni i mieli historię, z której możemy być dumni".
"Ci, którzy żyją w narodowej pamięci - a ja jako prezes IPN przyjechałem tu, żeby powiedzieć, że Wilhelm Marzec żyje w narodowej pamięci – żyją dwa razy: do momentu, gdy Pan Bóg powoła ich do swojego królestwa i żyją życiem zapisanym w pamięci, aż o nich nie zapomnimy, a my pamiętamy i będziemy pamiętać, co się działo na tych terenach w walce o Rzeczypospolitą Polską i o polskość" – powiedział dr Karol Nawrocki.
Plutonowy Wilhelm Marzec urodził się 27 stycznia 1900 r. w Szopienicach. Był członkiem Związku Sokołów Polskich w Państwie Niemieckim oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW GŚ). Służył w Grupie Szopienice POW GŚ pod dowództwem Emila Kłoska, a następnie Karola Spili. Na terenie Szopienic walczył w czasie I i II Powstania Śląskiego. Zaangażowany w akcję plebiscytową ochraniał polskie pochody i wiece, łącznie z uroczystością obchodów Święta 3 Maja w 1920 r. w Opolu.
W trakcie III Powstania Śląskiego brał udział w walkach z Niemcami, a w bitwie pod Gogolinem został poważnie ranny. Po 1921 r. należał do Związku Weteranów Powstań Śląskich oraz Związków Peowiaków. Po powstaniach zawodowo związany był z PKP. W latach 1941-1945 służył w partyzanckim oddziale Armii Krajowej. Za udział w powstaniach został uhonorowany Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I Klasy, Krzyżem Niepodległości oraz Śląskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł w 1961 r.
To pierwsza w tym roku uroczystość oznaczenia grobu powstańczego plakietą "Tobie Polsko". Akcję oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, rozpoczęto 5 lipca 2021 r. - w dzień setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Do 27 października 2021 r. podczas 24 uroczystości oznaczono 29 grobów w 22 miejscowościach województwa śląskiego i 1 na terenie województwa opolskiego.
W roku 2022 IPN planuje, aby na stulecie powrotu części Górnego Śląska do Macierzy w ręce rodzin powstańczych trafiło 100 znaków pamięci "Tobie Polsko", które zostaną umieszczone na grobach ich bliskich.
W roku 2022 IPN planuje, aby na stulecie powrotu części Górnego Śląska do Macierzy w ręce rodzin powstańczych trafiło 100 znaków pamięci "Tobie Polsko", które zostaną umieszczone na grobach ich bliskich.
Znak pamięci "Tobie Polsko" ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację "Tobie Polsko", pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy "Grób Powstańca Śląskiego" i "Instytut Pamięci Narodowej". Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym "Tobie Polsko", który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji "Katolika" w Bytomiu, i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ drag/