
Kardynał Kazimierz Nycz będzie specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na obchody stulecia archidiecezji katowickiej. W ramach uroczystości, które odbędą się w czerwcu zaplanowano Jubileusz Biskupów i Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
O tym, że Ojciec Święty swoim specjalnym wysłannikiem na jubileuszowe obchody mianował emerytowanego arcybiskupa warszawskiego poinformowano w sobotę (12 kwietnia) na stronach internetowych episkopatu i archidiecezji katowickiej, powołując się na informacje ze Stolicy Apostolskiej.
Uroczystości setnej rocznicy ustanowienia archidiecezji katowickiej trwają od listopada 2024 r. i zakończą się w listopadzie br. Zbiegają się z Jubileuszem Nadziei ogłoszonym przez papieża Franciszka.
"Na rozpoczęcie uroczystości jubileuszu archidiecezji Papież Franciszek przesłał list, w którym przypomniał, że bullą +Vixdum Poloniae unitas+, z dnia 28 października 1925 roku, Papież Pius XI erygował Diecezje Katowicką, łącząc Wikariat Cieszyński i Górny Śląsk" - przypomniano w sobotnim komunikacie.
W ramach uroczystości od 9 do 11 czerwca zaplanowano w Katowicach Jubileusz Biskupów oraz Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Kard. Nycz pełnił m.in. funkcje biskupa pomocniczego metropolity krakowskiego. Od 2004 do 2007 roku był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a później przez 17 lat, aż do swej emerytury był arcybiskupem metropolitą warszawskim.
Obchody stulecia archidiecezji rozpoczęły się 23 listopada ubiegłego roku w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla uroczystymi nieszporami pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego. Były one także okazją do podziękowania za trzyletnią posługę abp. Adriana Galbasa, który najpierw był koadiutorem, a następnie metropolitą katowickim i administratorem apostolskim diecezji sosnowieckiej. W listopadzie 2024 r. został mianowany nowym metropolitą warszawskim, zastępując kard. Nycza.
Do roku 1922 Górny Śląsk był w strukturach kościelnych diecezji wrocławskiej. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., w wyniku trzech powstań śląskich i plebiscytu, w czerwcu i lipcu 1922 r. część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Stolica Apostolska 7 listopada 1922 r. powołała administraturę apostolską polskiego Śląska. Diecezja katowicka powstała trzy lata później, 28 października 1925 r., na mocy bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas". Nowa jednostka administracji kościelnej włączona została w struktury metropolii krakowskiej. (PAP)
kon/ mick/