W sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe kpt. Mieczysława Matyjaszka, ps. Płaszczak, żołnierza kampanii wrześniowej, jednego z pierwszych osadników polskiego Słupska. Weteran pochowany zostanie na Starym Cmentarzu. 29 września skończyłby 104 lata.
O śmierci kpt. Mieczysława Matyjaszka, ps. Płaszczak poinformował słupski magistrat, jednocześnie podając miejsce i datę uroczystości pogrzebowych żołnierza kampanii wrześniowej, które rozpoczną się w sobotę o godz. 12.50 na Starym Cmentarzu w Słupsku (Pomorskie).
Wziął udział w wojnie obronnej w składzie 28. Dywizji Piechoty Armii „Łódź”. Walczył w okolicach Wielunia, Łodzi i Tomaszowa Lubelskiego. Po zakończeniu kampanii wrześniowej walczył z okupantem niemieckim w ramach konspiracyjnych formacji wojskowych. Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej.
„To wielka strata dla nas wszystkich, najstarszego do tej pory Żołnierza Kampanii Wrześniowej na Pomorzu Środkowym, człowieka wielkiej klasy, kultury osobistej i wiedzy o historii Polski i nie tylko” – przekazały władze Słupska.
Kpt. Matyjaszek był podoficerem 28.Pułku Artylerii Lekkiej we wrześniu 1939 r. Wziął udział w wojnie obronnej w składzie 28. Dywizji Piechoty Armii „Łódź”. Walczył w okolicach Wielunia, Łodzi i Tomaszowa Lubelskiego. Po zakończeniu kampanii wrześniowej walczył z okupantem niemieckim w ramach konspiracyjnych formacji wojskowych. Był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców w 1942 r. podczas pacyfikacji jego rodzinnej wsi Bochotnica.
Do wyzwolenia kpt. Matyjaszek przeszedł przez siedem niemieckich obozów pracy i zagłady, w tym KL Auschwitz-Birkenau, KL Sachsenhausen i KL Ravensbrück. Po wojnie zamieszkał w Słupsku. Był jednym z pierwszych osadników. Przez 15 lat pracował w Słupsku jako motorniczy tramwajów, później był inkasentem w dawnym Zakładzie Gazowniczym, a następnie pracował w wodociągach.
Za zasługi dla Polski kpt. Matyjaszek został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oświęcimskim, medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Krzyżem Zasługi Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Mieczysław Matyjaszek urodził się 29 września 1919 roku w Bochotnicy na Lubelszczyźnie. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ pat/