Sejm podjął w środę przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia dwusetnej rocznicy Powstania Greckiego. Czerpiąc doświadczenie z własnej historii doskonale wiemy, iż każdy zryw niepodległościowy wymaga nie tylko wielkiej odwagi, ale przede wszystkim silnej wiary w ideały wolności - głosi uchwała.
W uchwale przypomniano, że "w marcu 1821 roku Grecy rozpoczęli wojnę o niepodległość, której rezultatem było wyzwolenie narodu greckiego spod osmańskiej niewoli".
"Niewielu spodziewało się, że hasło +wolność albo śmierć+ umieszczane na powstańczych sztandarach będzie powtarzane w praktycznie wszystkich europejskich językach. Powstanie Greków stało się inspiracją dla zrywów niepodległościowych wielu narodów europejskich, a jego ostateczny sukces udowodnił, że wolność można zdobyć nawet wtedy, gdy obiektywne przesłanki wieszczą klęskę" - podkreślono w uchwale.
Wskazano, że "celem walczących Greków było zbudowanie nowożytnego państwa opartego o dziedzictwo Grecji, ale i Europy: wolność jednostki, demokrację, chrześcijańskie wartości wyznawane przez większość społeczeństwa". "Pomocy Grekom udzielili cudzoziemcy. Byli wśród nich Polacy, tacy jak Franciszek Mierzejewski, który ze swoimi towarzyszami zginął w bitwie pod Petą w 1822 roku, walcząc +Za wolność naszą i waszą+. Greckie doświadczenie walki o niepodległe państwo – doświadczenie zwycięskie – stało się inspiracją dla innych ciemiężonych narodów. Polska pamięta, że Grecja jako jedno z pierwszych państw Europy uznała Jej niepodległość, gdy ta odrodziła się po 123 latach zaborów" - przypomniano w uchwale.
Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 200. rocznicę wybuchu powstania Greków wyraża uznanie dla Narodu Greckiego, gdyż czerpiąc doświadczenie z własnej historii doskonale wiemy, iż każdy zryw niepodległościowy wymaga nie tylko wielkiej odwagi, ale przede wszystkim silnej wiary w ideały wolności, których ceną częstokroć była ofiara życia". "Dziś z dumą możemy powtórzyć wezwanie wykrzyczane podczas egzekucji przez dwudziestowiecznego bohatera naszych obydwu narodów – Jerzego Iwanowa-Szajnowicza: +Niech żyje Grecja, niech żyje Polska!+" - napisano. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/