Senat, „doceniając wysiłek ludzi, którzy w niesuwerennym i opresyjnym państwie podejmowali walkę o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych”, przyjął w poniedziałek jednogłośnie uchwałę 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Za przyjęciem uchwały głosowało 87 senatorów.
Senatorowie w swojej uchwale oddali hołd tym, którzy swoją postawą i zaangażowaniem doprowadzili do zwycięstwa ruchu społecznego w pokojowej rewolucji przeciwko komunistycznemu systemowi władzy w PRL.
"Niech ten przełomowy moment w historii Polski, Europy, a nawet świata, uwydatniający międzyludzką i społeczną solidarność, pozostanie w naszej pamięci" - podkreślono w uchwale.
Przypomniano też, że w efekcie porozumień sierpniowych 17 września 1980 r. delegaci utworzonych w różnych regionach nowych struktur związkowych postanowili utworzyć jeden ogólnokrajowy związek – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 r. i był "pierwszą w dziejach krajów komunistycznych niezależną od władz, a przy tym legalną organizacją".
Jak podkreślono, "+Solidarność+ zrodziła się z głębokiej troski o człowieka i poczucia wielkiej odpowiedzialności za wspólne dobro".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ wj/