Otwarcie Szafy Pamięci, w której znajdą się nazwiska wypędzonych z Tarnobrzega żydowskich mieszkańców miasta oraz marsz pamięci – to wydarzenia, jakie odbędą się w poniedziałek podczas uroczystości rocznicowych pod hasłem „Tarnobrzeg pamięta”.
Jak zaznaczyła Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, współorganizatora obchodów, już od kilku lat z początkiem października, z inicjatywy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, tarnobrzeżanie spotykają się, by wspomnieć dawnych mieszkańców miasta.
"Data jest nieprzypadkowa, bo 2 października 1939 r. Niemcy wypędzili ich do sowieckiej strefy okupacyjnej” – przypomniała Domka.
Jak zauważył prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Tadeusz Zych, tarnobrzescy Żydzi zostali wyrzuceni z lokalnej świadomości i historii, a Szafa Pamięci jest próbą odwrócenia tego procesu.
Tegoroczne uroczystości rocznicowe rozpocznie w poniedziałek w południe spotkanie przy ohelu na cmentarzu żydowskim w Tarnobrzegu, skąd wyruszy marsz pamięci ulicami miasta w kierunku dawnej synagogi, obecnie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam pod pamiątkową tablicą zostaną zapalone znicze. Następnie wewnątrz dawnej synagogi zostanie otwarta Tarnobrzeska Szafa Pamięci, w której złożone zostaną teczki z nazwiskami w języku polskim i hebrajskim dawnych żydowskich mieszkańców.
Jak zauważył prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Tadeusz Zych, tarnobrzescy Żydzi zostali wyrzuceni z lokalnej świadomości i historii, a Szafa Pamięci jest próbą odwrócenia tego procesu. "Ukryte w niej imiona tarnobrzeskich Żydów są nie tylko przypomnieniem pamięci o nich, ale to także wyraz wdzięczności i hołdu im złożonemu. Bez nich nie można zrozumieć historii Tarnobrzega" – podkreślił Zych.
Zwrócił uwagę, że ten "mówiący" mebel stoi we wnętrzu byłej tarnobrzeskiej synagogi, czyli w miejscu niezwykłym, najbardziej świętym dla żydowskiej społeczności.
"W miejscu, gdzie kiedyś była czytana najważniejsza z Ksiąg, teraz możemy czytać +księgę pamięci+. Niech przywrócona pamięć stanie się jednym z fundamentów naszej tożsamości” – zaznaczył prezes Towarzystwa.
W programie uroczystości rocznicowych znajdą się też warsztaty dla tarnobrzeskich uczniów, które poprowadzą przedstawiciele Muzeum POLIN z Warszawy.
Organizatorami wydarzenia są Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna i Tarnobrzeski Dom Kultury. Środki na jego realizację pochodzą z dotacji Urzędu Miasta Tarnobrzega. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ agz/