W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie rozpoczęto we wtorek po raz szósty mazowiecką odsłonę akcji pt. "Łączka i inne miejsca poszukiwań". To element ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.
"Łączka i Rakowiecka są pewnymi symbolami sieci podobnych miejsc, aresztów, więzień, w których komunistyczna bezpieka w brutalny sposób walczyła z tymi, którzy chcieli Polsce przywrócić niepodległość" - powiedział dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dr Filip Musiał. "Warto byśmy świadomość, że w kategoriach czysto ludzkich gen. +Nil+, mjr. Dekutowski +Zapora+ czy rtm. Pilecki nie zdołali zwyciężyć, jednak z perspektywy naszej wspólnoty narodowej zwycięstwo należy do nich. To na nich budujemy swoją symbolikę narodową, są dziś patronami ulic, jednostek wojskowych, im stawiamy pomniki" - wyjaśnił. Podkreślił, że komuniści zdołali ich zamordować, ale nie zdołali zabić sprawy, o którą oni walczyli.
W uroczystej inauguracji etapu mazowieckiego szóstej odsłony projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Obecni uczniowie biorący udział w projekcie i opiekujący się nimi nauczyciele z Warszawy i województwa mazowieckiego.
"Nasza edukacja i wychowanie wspiera się na niezłomności, bohaterstwie i wierności, tych który wytrwali w przysiędze wojskowej. Druga Rzeczpospolita wsparła się na bohaterach z okresu Powstania Styczniowego. Ci, którzy walczyli, a wcześniej budowali II RP wychowali się na wierności zasadzie Bóg-Honor-Ojczyzna" - powiedział sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki Włodzimierz Bernacki.
"Przywracamy nie tylko pamięć o naszych bohaterach, ale także pamięć o tych miejscach, gdzie zostali zamordowani. Przywracamy to, co dla nas najcenniejsze, aby nasi bohaterowie spoczywali w oznaczonych grobach, abyśmy mogli im podziękować za to, co uczynili" - dodał.
"Poszukiwania to misja państwowa, której ma zaszczyt przewodniczyć IPN. Misję tą zapoczątkował prof. Krzysztof Szwagrzyk w 2003 r. na terenie cmentarza osobowickiego we Wrocławiu. Powszechna wiedza na ten temat pojawiła się gdy w lipcu 2012 r. rozpoczęto poszukiwania na +Łączce+” powiedziała z-ca dyr. Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg, która przybliżyła zebranym każdy z etapów poszukiwań. "Jednym z celów naszych poszukiwań jest przywrócenie zamordowanych ich rodzinom" - podkreśliła.
Przypomniała, że nadal nieznane pozostają miejsca pochówku dowódcy Kierownictwa Dywersji (Kedywu) i z-cy komendanta głównego AK, gen. "Nila" - Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego oraz inspektora rejonowego ZWZ - AK Rzeszów. płk. Łukasza Cieplińskiego "Pługa".
Po oficjalnej części uczestnicy projektu, uczniowie szkół z województwa mazowieckiego zwiedzili ekspozycję Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
"+Łączka i inne miejsca poszukiwań+ to cykl lekcji historii prowadzonych podczas comiesięcznych warsztatów. Uczestnicy poznają na nich metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych i otrzymują do wykonania zadania. Jego cele to wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do małych ojczyzn, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków oraz archeologów" - wyjaśniono w materiałach prasowych IPN.
W projekcie biorą udział kilkuosobowe zespoły składające się z uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie ósmych klas szkół podstawowych wraz z opiekunem. Podczas comiesięcznych warsztatów od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych i otrzymają zadania do wykonania.
Grupy uczniów uczestniczące w projekcie będą się spotykać z archeologami, antropologami, archiwistami i historykami, poznając zarówno miejsca poszukiwań oraz tajniki ich pracy. Efektem udziału w projekcie będzie realizacja dwuminutowej etiudy filmowej - refleksji nad tematyką projektu. Filmy będzie można przesyłać do 8 maja 2023 r. Zaprezentowane zostaną podczas uroczystej gali finałowej 25 maja 2023 r. w Warszawie.
"Łączka i inne miejsca poszukiwań" jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/