10 lutego 2024 r. w Białymstoku, 17 lutego we Wrocławiu odbędzie się VI edycja Biegu Pamięci Sybiru, który upamiętnia ofiary wywózek Polaków na Sybir i pielęgnuje pamięć o deportowanych na wschód. Trwają zapisy na ten bieg.
10 lutego 1940 r. rozpoczęła się prowadzona przez sowietów pierwsza masowa wywózka na Syberię obywateli polskich. W 2024 r. przypada 84. rocznica tamtych wydarzeń.
Działające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru od kilku lat upamiętnia kolejne rocznice wywózek w nowoczesny i aktywny sposób - na sportowo. Bieg można dedykować konkretnej osobie deportowanej, np. z własnej rodziny, ale nie tylko. Jest też przygotowana lista Sybiraków, z której można wybrać osobę i jej dedykować swój bieg. Tym razem będzie to 14 konkretnych rodzin, których historię można przy tej okazji bliżej poznać. "To są rodziny, których przedstawiciele żyją, mamy z nimi kontakt" - powiedział PAP dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.
Dr Piotr Popławski powiedział, że nowością w szóstej edycji biegu będzie to, że organizatorzy chcą szerzej dotrzeć do potomków deportowanych, którzy po II wojnie światowej znaleźli się za granicą.
Biegacze będą pokonywać 5-km trasę (na terenie leśnym, po zmroku) 10 lutego w Białymstoku i tydzień później we Wrocławiu. Od 10 do 29 lutego 2024 r. będzie można przyłączyć się do tej inicjatywy także w dowolnym miejscu na świecie, przebiec dowolny dystans i poinformować o tym organizatorów biegu. Trzeba się wcześniej zarejestrować.
Dr Piotr Popławski powiedział, że nowością w szóstej edycji biegu będzie to, że organizatorzy chcą szerzej dotrzeć do potomków deportowanych, którzy po II wojnie światowej znaleźli się za granicą. Dodał, że sporo takich kontaktów już udało się nawiązać w ciągu dwóch ostatnich lat np. w Meksyku, Argentynie, Wielkiej Brytanii, USA. Organizatorzy biegu liczą, że właśnie w tych krajach do wirtualnego biegu dołączy więcej osób.
W 2023 r. bieg po raz pierwszy - oprócz Białegostoku - odbył się także we Wrocławiu i w 2024 r. ponownie będzie zorganizowany w tym mieście. Popławski podkreślił, że to dzięki nawiązanym we Wrocławiu kontaktom ze środowiskiem sybirackim i tamtejszymi organizacjami.
Organizatorzy biegu zakładają, że w szóstej biegu w Białymstoku weźmie udział ok. 900 osób, we Wrocławiu ok. 300. Takie są wstępne limity miejsc. Zapisy będą trwać do momentu wyczerpania tych limitów, mają być dodatkowe miejsca, w zależności od liczby zainteresowanych.
Uczestnicy piątej edycji Biegu Pamięci Sybiru przebiegli łącznie ok. 18 tys. km. W Białymstoku i Wrocławiu pobiegło łącznie 1 tys. 1180 osób, a w wirtualnym biegu wzięło udział 428 osób, z czego 40 za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, USA, Belgii, Francji, Niemczech, na Litwie i Białorusi.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ aszw/