Od uroczystości przed Tablicami Katyńskimi w Czeskim Cieszynie rozpoczęły się w piątek obchody Święta Niepodległości na Zaolziu. Wiceprzewodnicząca Rodziny Katyńskiej w Czechach Halina Pijarska mówi PAP, że jednym z celów tych działań jest budowanie świadomości historycznej oraz rzetelny przekaz o zbrodni katyńskiej.
Tablice z nazwiskami pomordowanych w Katyniu znajdują się przy pomniku II wojny światowej w Czeskim Cieszynie. Starania o ich zainstalowanie i uczczenie pamięci Zaolzian, którzy zginęli w Katyniu trwały 20 lat. Od 2011 roku członkowie Rodziny Katyńskiej w Czechach i działacze polonijni spotykają się przy Tablicach podczas świąt narodowych. W piątek, obok członków Rodziny Katyńskiej i Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, a także przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, obecni byli także reprezentacji władz Czeskiego Cieszyna.
Modlitwę za ofiary katyńskie poprowadzili wspólnie ks. Sebastian Jarczyk oraz pastor Martin Piętak. Tradycyjnie już odśpiewano "Rotę". Wiceprzewodnicząca Rodziny podkreśliła, że celem stowarzyszenia jest zachowanie, pielęgnowanie i szerzenie pamięci o pomordowanych na Wschodzie, "na nieludzkiej ziemi" mieszkańcach Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia wśród społeczności zamieszkującej te tereny oraz przekazanie prawdy historycznej młodym pokoleniom polsko-czeskiej społeczności. Pomaga w tym m.in. dwujęzyczna strona internetowa www.rodzinakatynska.cz.
Pijarska poinformowała, że jednym z podstawowych celów działań Stowarzyszenia jest budowanie świadomości historycznej oraz rzetelny, prawdziwy przekaz na temat Zbrodni Katyńskiej wśród przedstawicieli różnych narodowości.
Poprzez budowanie świadomości historycznej Rodzina Katyńska działa na rzecz przekazywania smutnej prawdy, która powinna nadal poruszać serca i sumienia – nie tylko dla historii, ale też po to, by już nigdy więcej ludzkość nie uciekła się do takiego okrucieństwa – powiadomiła wiceprzewodnicząca Rodziny Katyńskiej w Czechach.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ szm/