W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można zobaczyć fragmenty butów saperskich należących do kpr. Bronisława Peruckiego – jednego z polskich żołnierzy poległych w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.
5 lutego - po ponad trzech miesiącach przerwy - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało ponownie otwarte dla gości z zewnątrz. Placówka udostępniła odwiedzającym wystawę główną oraz wystawę czasową pn. "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej". Zwiedzanie odbywa się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego - obowiązkowa jest dezynfekcja rąk, zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa instytucji Hanna Mik-Samól, z okazji ponownego otwarcia na poziomie -1 tuż przy wejściu głównym do MIIWŚ, zaprezentowany został szczególny zabytek. Są to fragmenty butów saperskich wz. 1931 należących do kaprala Bronisława Peruckiego – jednego z polskich żołnierzy poległych w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zostały one odnalezione trakcie badań archeologicznych jesienią 2019 r. Eksponat ten nie był nigdy wcześniej pokazywany publiczności.
Bronisław Perucki trafił na Westerplatte 13 sierpnia 1939 roku z 77. Pułku Piechoty w Lidzie. Zginął w Wartowni nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 r.
"Przez 80 lat miejsce pochówku poległych obrońców z tego obiektu pozostawało nieznane. Zlokalizowano je dopiero w 2019 r., podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W pobliżu reliktów Wartowni nr 5. odnaleziono wówczas mogiły dziewięciu poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Badania genetyczne potwierdziły, że jednym z nich był kapral Perucki" - przekazała Hanna Mik-Samól.
Rzeczniczka zwraca uwagę, że oglądając pozostałości butów, które miał na sobie w chwili śmierci kpr. Bronisław Perucki, zauważyć można widoczne na nich nadpalenia i deformacje, będące efektem oddziaływania wysokiej temperatury powstałej w wyniku pożaru, do którego doszło wewnątrz wartowni nr 5 po eksplozji bomb lotniczych 2 września 1939 r.
Jak podała Mik-Samól, eksponat został udostępniony w ramach akcji „Wejście w Historię”. W ramach cyklu prezentowane były już m.in.: wełniana chusta wykonana przez deportowaną do Kazachstanu Lidię Gogolińską, brytyjska skórzana kurtka lotnicza należąca do sierżanta Stanisława Tołłoczki, fragmenty butów Danuty Siedzikówny „Inki”, wydobyte w trakcie ekshumacji w 2014 r., a także rękawice bokserskie zawodnika i trenera boksu legendarnej Gedanii Jana Biangi (pokazywane w przestrzeni wirtualnej).
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa w jednym czasie na wystawie głównej może przebywać 400 osób.
Od 9 lutego otwarta będzie także biblioteka muzealna, z której jednorazowo będzie mogło korzystać czterech czytelników. Gości obowiązywać będą szczególne zasady bezpiecznego korzystania z jej zasobów. Placówka zachęca do wcześniejszej rezerwacji terminów odwiedzin i do składania zamówień poprzez kontakt telefoniczny: 58-323-75-38 lub wiadomość e-mail na adres: biblioteka@muzeum1939.pl.
Do odwołania zamknięte pozostają: Kino Muzeum, Strefa Nowych Technologii, Bistro Muzeum, Restauracja Vidokova, a także parking podziemny, który 20 października 2020 r. został przekazany do dyspozycji centrum testowego Covid-19 drive-thru.
Władze muzeum zapraszają też do bezpłatnego zwiedzania dwóch podświetlonych nocą wystaw plenerowych: „The Airmen” i „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”, prezentowanych na placu przed MIIWŚ.(PAP)
autorka: Anna Machińska
anm/ drag/