Sprawa ekshumacji jest niezwykle istotna dla Polaków i Ukraińców. Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak wysokiej rangi dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceprezes IPN prof. Karol Polejowski.
Wiceprezes IPN odniósł się m.in. do informacji przekazanych przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych o zgodzie władz ukraińskich na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, z udziałem polskich specjalistów, na terenie Ukrainy. Fundacja WiD poinformowała, że 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 r. w miejscowości Puźniki na Podolu. Wymordowano wówczas 80–100 Polaków, głównie kobiet i dzieci. Akta śledztwa sowieckiego mówią o blisko 80 ofiarach, ale do tej liczby nie wliczono osób, których ciał nie odnaleziono.
„To sprawa bardzo istotna dla Polaków i Ukraińców. W przyszłym roku będzie 80. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak wysokiej rangi dokumencie jak traktat polsko-ukraiński” – podkreślił prof. Polejowski.
Prof. Karol Polejowski powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że ma nadzieję, iż w przyszłym traktacie polsko-ukraińskim znajdzie się punkt dotyczący wspólnej historii, m.in. rzezi wołyńskiej, jej pełnego wyjaśnienia i upamiętnienia. „To sprawa bardzo istotna dla Polaków i Ukraińców. W przyszłym roku będzie 80. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak wysokiej rangi dokumencie jak traktat polsko-ukraiński” – podkreślił prof. Polejowski. Przypomniał, że ciągle trwają polsko-ukraińskie rozmowy dotyczące poszukiwań i ekshumacji, które są prowadzone m.in. z ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej. „Prezes Karol Nawrocki odbył bardzo konstruktywną rozmowę z dr. Antonem Drobowyczem. Zadeklarowaliśmy też pomoc dla pracowników ukraińskiego IPN” – dodał.
Prof. Polejowski wspominał również swoją tegoroczną wizytę na Wołyniu. Zaznaczył, że w jej trakcie dostrzegł ewolucję w stosunku Ukraińców do Polaków. „Te zmiany były widoczne już na przejściu granicznym. Rozmawialiśmy z oficerami i żołnierzami, którzy bez wyjątku mówili, że Polska jest ich najbliższym przyjacielem, i dzięki naszemu poparciu czują się pewniej. Ukraińcy pomagali sprzątać zaniedbane polskie cmentarze na Ukrainie” – zwrócił uwagę.
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał też, że w sobotę 12 listopada w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się współorganizowany przez IPN ponowny pochówek prezydentów II RP na uchodźstwie. Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego określił jako „depozytariuszy polskiej niepodległości”. „Uznajemy w tych prezydentach linię legalnych głów państwa po roku 1939. Sprowadzamy ich szczątki, aby na zakończenie obchodów stulecia niepodległości wrócili do niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił prof. Polejowski. Dodał, że te uroczystości są ważnym elementem upowszechniania wiedzy o polskiej emigracji, a także kolejnym elementem nadrabiania zaniedbań w sferze pamięci historycznej.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ skp/