Otwarcie wystawy „Walczyć, ale czym? Jak Polacy uzbroili swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919–1921” odbędzie się w czwartek, w warszawskim Centralnym Przystanku Historia IPN.
W czwartek o godzinie 17.30, w Centralnym Przystanku Historia IPN (Warszawa, ul. Marszałkowska 107) odbędzie się otwarcie wystawy „Walczyć, ale czym? Jak Polacy uzbroili swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919–1921”, przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum Miasta Jaworzna.
Podczas otwarcia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim w towarzystwie autorów wystawy: dr Piotra Uwijała i Adriana Ramsa, następnie poprowadzony zostanie panel dyskusyjny poświęcony działalności Misji w kontekście trwających sporów o granice Rzeczypospolitej, informuje IPN. W panelu wezmą udział prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), prof. Aleksander Smoliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i dr Piotr Uwijała (Polskie Towarzystwo Historyczne w Katowicach).
Na wystawie eksponowane będą zdjęcia ze zbiorów: Narodowego Archiwum Cyfrowego, The National Archives and Records Administration, Centralnego Archiwum Wojskowego, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Karta, Wikimedia, Tomasza Kopańskiego, Jolanty Kulińskiej, Piotra Uwijały, dobroni.pl, samolotypolskie.pl.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19 września do 29 października 2024 r.
Polska Wojskowa Misja Zakupów w Paryżu, działająca w latach 1919 – 1921, była najważniejszą zagraniczną placówką wojskowo-dyplomatyczną pozyskującą broń i wyposażenie dla polskiego żołnierza w okresie wojny polsko-sowieckiej. Działalność misji polegała na kupowaniu broni za gotówkę lub na kredyt i organizacji transportu do Polski. Najważniejszym źródłem zaopatrzenia Wojska Polskiego w broń i amunicję były zakupy zagraniczne. Po zakończeniu I wojny światowej zarówno państwa zwycięskie, jak i pokonane, dysponowały olbrzymimi zapasami zgromadzonych materiałów wojennych, których pragnęły się pozbyć, a w zamian uzyskać dodatkowe korzyści.(PAP)
szt/ aszw/