Pod hasłem "Grunt to pamięć" Muzeum Miejskie w Tychach chce zebrać historie wywłaszczeń w mieście z lat 50.-80. ub. wieku. Wywłaszczenia odbywały się w związku z budową tzw. Nowych Tychów w miejscu dawnych terenów wiejskich.
Był wzorem niezwykłej prawości, niezwykłej uczciwości, niezwykłej rzetelności i wyjątkowego poczucia sprawiedliwości - mówił w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda do uczestników mszy żałobnej w intencji Bogusława Nizieńskiego.
Potrawy inspirowane kuchnią piastowską można będzie spróbować przez cały czerwiec w Gnieźnie, w ramach nowego projektu turystyki kulinarnej „Uczta Chrobrego”. Projekt wpisuje się w jubileusz 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski.
Z okazji przypadającego 29 maja Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, w Gdyni zaplanowano uroczystości w których ma wziąć udział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Odbędą się one przed ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki.
Amerykański reżyser Martin Scorsese odebrał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Polskie kino jest żywe i silne, wywarło i wciąż wywiera na mnie wpływ, oddziałuje na moją twórczość" - powiedział Scorsese odbierając wyróżnienie w Nowym Jorku.
Donald Tusk, Karol Nawrocki czy Jacek Kurski – na politycznej scenie zaciekli oponenci, a prywatnie zawzięci kibice Lechii Gdańsk. Do fanów tego klubu zaliczają się też były prezydent Lech Wałęsa, ale i były oficer wywiadu Marian Zacharski czy gangster Nikodem Skotarczak.
Dziadek płynął do Norwegii z poczuciem, że wreszcie może znowu bić się z Niemcami, że wreszcie idzie do akcji. Czuł radość, że nie siedzi bezczynnie - powiedziała PAP Miłosława Kosmulska, wnuczka Lecha Bądkowskiego, uczestnika bitwy o Narwik.
Rozpoczęła się realizacja projektu modernizacji nowej siedziby Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach. Całkowity koszt to ponad 57 mln zł, z czego 36,2 mln zł z funduszy europejskich. Zakończenie prac zaplanowano na 2028 r. Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia podpisano w środę (28 maja).
Park Mużakowski, jeden z największych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych, to przykład harmonijnego połączenia przyrody i kultury, przestrzeni i historii, emocji i intelektu – powiedziała w środę (28 maja) szefowa MKiDN Hanna Wróblewska
Na cmentarzu w Narwiku upamiętniono w środę (28 maja)poległych żołnierzy państw biorących udział w bitwie o to miasto w 1940 r. Bitwa o Narwik była pierwszym zwycięstwem aliantów w II wojnie światowej. 28 maja mija 85 lat od zdobycia przez aliantów jedynego niezamarzającego portu na północy Norwegii.
28 maja 1940 r. wojska alianckie, w tym polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, wkroczyły do Narwiku. Dla polskich żołnierzy był to pierwszy zwycięski bój z Niemcami od zakończenia kampanii wrześniowej.