Winfrid Halder, powołany w czerwcu na szefa Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie, wbrew opinii polskich i niemieckich historyków z rady naukowej dotąd nie objął swego stanowiska. Jak pisze "Der Spiegel", przedmiotem sporu jest umowa o pracę.
Zbliżamy się do etapu realizacji nowej wystawy głównej w Muzeum Auschwitz – poinformował dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński na posiedzeniu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Koszt ekspozycji szacowany jest na 100 mln zł., a realizacja rozłożona na 11 lat.
W siłach zbrojnych Rosji odtworzono 1. Gwardyjską Armię Pancerną, która ma kontynuować tradycje armii rozformowanej w latach 90. - informuje we wtorek dziennik "Wiedomosti", dodając, że jej usytuowany pod Moskwą sztab będzie dowodzić wojskami wokół stolicy.
Co po sobie zostawiam przyda się ludziom na długo - mówił na krótko przed swą śmierci Oskar Kolberg. 125 lat temu, 3 czerwca 1890 roku, zmarł wybitny folklorysta, który jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.
„Wielkopolanie w Bitwie o Anglię” to publikacja przygotowana z okazji 75. rocznicy lotniczych starć. Książka przedstawia sylwetki 23 pilotów, którzy w 1940 r. walczyli z Niemcami. Wśród nich są członkowie dywizjonu 302, 303 oraz angielskich formacji.
Przed pomnikiem Martyrologii Dzieci w Łodzi – w miejscu, gdzie w czasie okupacji znajdował się hitlerowski obóz dziecięcy – odbyło się w poniedziałek spotkanie upamiętniające najmłodszych więźniów.
Na fasadzie kamienicy przy ul. Koszykowej w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą ks. Janowi Twardowskiemu. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin duchownego i poety.
Węgierski sąd apelacyjny zarządził w poniedziałek powtórzenie procesu byłego komunistycznego szefa MSW Beli Biszku, skazanego w ubiegłym roku za zbrodnie wojenne popełnione po zdławieniu antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku. Biszku, jako pierwszy i jedyny dotychczas przedstawiciel władz komunistycznych
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu powinien być odbudowany na 100. rocznicę odzyskania niepodległości - podkreślił w niedzielę metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W niedzielę do Poznania miała być sprowadzona figura Chrystusa – element odbudowywanego pomnika.