Po rozwiązaniu przez ostatniego Komendanta gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Armii Krajowej 19 stycznia 1945 r., jej rolę miała przejąć organizacja „NIE”. Jednak po aresztowaniu generała przez NKWD w marcu 1945 r. „NIE” została uznana za strukturę zdekonspirowaną i rozkazem p.o. Naczelnego Wodza gen. Władysława Andersa z 7 V 1945 r. zlikwidowana.
Wspieranie m.in. finansowe i metodyczne organizacji niepaństwowych gromadzących materiały archiwalne umożliwia nowela ustawy o archiwach, podpisana niedawno przez prezydenta. "To daje nam nowe możliwości" - mówi szef Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.
Polacy zaczęli identyfikować się ze swoimi barwami narodowymi. Biało-czerwona flaga jest już nie tylko ważnym elementem ceremoniału państwowego, coraz częściej towarzyszy obywatelom w święta, a nawet na co dzień - mówi PAP badacz ceremoniału państwowego dr Janusz Sibora.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła przed zbliżającą się 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej, że Niemcy nie zapominają o swej przeszłości, a wręcz przeciwnie, czują się odpowiedzialni za popełnione przez nazistów zbrodnie.
Złożeniem wieńców uczczono w sobotę pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny 94. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Główne wojewódzkie uroczystości związane z rocznicą zaplanowano na 23 maja. Rocznica obchodzona jest też w woj. śląskim.
Dbałość o symbole narodowe to jedno, a dbałość o historię i prawdę historyczną, to drugie. Dbajmy nie tylko o symbole, ale bądźmy też bardzo czujni, jeśli chodzi o głoszenie prawdy historycznej – powiedziała premier Ewa Kopacz, która w sobotę w Radomiu rozdawała biało-czerwone flagi.
Setną rocznicę urodzin pierwszego naczelnika „Szarych Szeregów” harcmistrza Floriana Marciniaka uczczą w sobotę Wielkopolanie w Czempiniu. Marciniak brał udział w przygotowaniach do „Akcji pod Arsenałem” i wprowadził zasadę wychowania poprzez walkę.
Uroczyste podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczęło sobotnie obchody Dnia Flagi. W południe uroczyste podniesienie flagi odbędzie się także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Żyjemy w czasach niespokojnych, trzeba dbać o kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za państwo i jego bezpieczeństwo – mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w Warszawie w promocji na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy.
Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapowiedział, że w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej złoży hołd poległym żołnierzom sowieckim. Zasługują oni, jego zdaniem, na wdzięczność i szacunek, niezależnie od późniejszej roli gwaranta komunistycznych dyktatur.