Ponad 200 zdjęć przybliżających obraz społeczeństwa PRL w czasie wolnym można oglądać od wtorku w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie na wystawie "Czas wolny. Fotografie". Ich autorami jest sześciu fotografów z tamtego okresu.
Kurator wystawy Łukasz Modelski powiedział PAP, że wystawa "Czas wolny. Fotografie" jest konsekwencją rozmów, zawartych w książce "Fotobiografia PRL. Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke. Opowieści reporterów", które prowadził z sześcioma fotografami. To właśnie ich prace prezentowane są w Zachęcie.
Modelski, przygotowując książkę, oglądał wiele zdjęć, jednak nie wszystkie mogły się w niej znaleźć. "Wystawa pokazuje obywateli PRL w momencie, gdy nie są skrępowani sytuacją oficjalną np. pracą. Oczyma tych sześciu fotografów przyglądamy się Polsce, w której ludzie mogą stanowić, co będą robić w czasie, który do nich należy" - mówił. Kurator chciałaby jednak, aby odwiedzający wystawę zadali sobie pytanie - czy czas wolny był prawdziwie wolny, czy tylko częściowo.
Wystawa obejmuje około 200 zdjęć, głównie czarno-białych. "Zdjęcia dokumentują prawie cały okres PRL-u: pierwsze zostało wykonane w 1955 r., a ostatnie w 1989 r." - podkreślił Modelski.
Wystawa obejmuje około 200 zdjęć, głównie czarno-białych. "Zdjęcia dokumentują prawie cały okres PRL-u: pierwsze zostało wykonane w 1955 r., a ostatnie w 1989 r." - podkreślił Modelski.
„Obywatele PRL byli zajęci budowaniem socjalizmu do 16. Potem, w czasie wolnym, po wyjściu z pracy, stawali się innymi ludźmi” – powiedział Modelskiemu jeden z autorów zdjęć Aleksander Jałosiński.
Fotografie przedstawiają życie codziennie Polaków. Na zdjęciach artyści uchwycili rodzinne wyjazdy nad wodę, wspólne lenistwo i beztroskę. Część prezentowanych fotografii pełniła funkcję propagandową. Zdjęcia publikowane były w oficjalnych tytułach - urozmaicały artykuły, wywiady i reportaże. Sześciu uczestników wystawy, z których najstarszy urodził się w 1928 r., a najmłodszy w 1940 r., życie zawodowe spędziło w PRL-u. Pracowali na etatach dla ówczesnych tytułów prasowych: "Przekroju", "Przyjaźni", "Perspektyw", a także dla Wydawnictwa Polonia oraz Centralnej Agencji Fotograficznej.
Jak mówił Jałosiński, na swoich zdjęciach starał się pokazać nieocenzurowany obraz życia we wszystkich jego przejawach: kulturze, przemyśle i polityce. "Osiemdziesiąt procent moich fotografii nigdy nie było zamawianych" - podkreślił Jałosiński. "Fotografowałem, żeby dokumentować to, co się działo dookoła" - dodał.
Premiera książki "Fotobiografia PRL. Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke. Opowieści reporterów" zbiegła się z otwarciem wystawy. Pozycja ukazała się 12 sierpnia nakładem wydawnictwa Znak.
Wystawę można oglądać do 22 września.(PAP)
iw/ mrt/ mow/