Wystawę "In the air on the air", której tematem są walki lotnictwa alianckiego na południu Polski w końcowym okresie II wojny światowej można oglądać od soboty w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Według kuratora wystawy Roberta Springwalda, ekspozycja ma na celu przypomnienie o tym, że nad Polską rozegrała się jedna z najważniejszych, a mało znanych bitew - "Bitwa o śląskie paliwo".
„Odwaga lotników spowodowała, że bitwa ta została wygrana a kurek z paliwem do silników niemieckich czołgów, samochodów i samolotów został zakręcony. Żołnierze Armii Krajowej drogą powietrzną dostawali niezbędną do prowadzenia walki pomoc i czuli, że nie są w tej walce osamotnieni, że są częścią wolnego świata walczącego z Niemcami” - wyjaśnił kurator.
Ekspozycja ma na celu przypomnienie o tym, że nad Polską rozegrała się jedna z najważniejszych, a mało znanych bitew - "Bitwa o śląskie paliwo".
Na wystawie oprócz pamiątek, mundurów i oporządzania zostały pokazane historie załóg, którym nie było dane powrócić do macierzystych lotnisk i swoją misję zakończyły awaryjnymi lądowaniami na terenie Małopolski. Wielu z nich za swoją odwagę zapłaciło życiem.
Springwald przypomniał, że temat działań lotniczych nad Małopolską, strat lotnictwa polskiego, sił powietrznych Wspólnoty Brytyjskiej oraz USA był przemilczany w okresie komunistycznym, w niektórych przypadkach historię zacierano i fałszowano, aż do kuriozalnych przypadków wieloletniej inwigilacji przez bezpiekę miejsc zrzutów, a nawet miejsc katastrof maszyn alianckich.
„Co dziwniejsze, także rzeczywisty udział lotnictwa sowieckiego i skala jego strat, także stanowiła ukrywany obszar historii” - dodał. (PAP)
rgr/ abe/