Cykl wystaw "Cztery pory życia" można będzie obejrzeć w Muzeum Rzemiosła w Krośnie (Podkarpackie). Przedsięwzięcie ma opisywać cztery etapy życia mieszkańców miasta w XX stuleciu; dzieciństwo, młodość, dojrzałość i starość.
Nową wystawę, prezentującą losy więźniów katowni gestapo z okresu okupacji niemieckiej, otwarto w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. W poniedziałek muzeum udostępniono do zwiedzania po zakończeniu remontu jego pomieszczeń.
Wystawę, która ma przybliżyć młodym ludziom realia stanu wojennego oraz podziemnej działalności opozycji, otwarto w poniedziałek we Wrocławiu. Jej autorem jest Janusz Wolniak, w okresie stanu wojennego działacz i współzałożyciel NZS oraz po 1983 r. członek Solidarności Walczącej.
Ponad sto eksponatów z okresu panowania dynastii Ming, w tym malarstwo zwojowe, wyroby z porcelany i jadeitu oraz rzeźby, będzie można oglądać od wtorku na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Plenerową wystawę poświęconą kulturze ormiańskiej otwarto w poniedziałek na kieleckim Rynku. Obok ekspozycji stanęła replika kiosku, który w dwudziestoleciu międzywojennym prowadziła w Kielcach ormiańska rodzina Kiebabczych.
1,5 tys. przedmiotów m.in. grafiki, srebra i platery uzupełnione dawnymi fotografiami jest na pierwszej wystawie czasowej prezentowanej w zmodernizowanym Muzeum Warszawy. Ideą ekspozycji jest pokazanie co dzieje się z rzeczą kiedy trafia do muzealnej kolekcji.
Wystawę 17 rzeźb Adama Myjaka z ostatnich 15 lat jego twórczości otwarto w piątek wieczorem w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Większość dzieł nie była do tej pory prezentowana publicznie. Wybitny rzeźbiarz skończył w tym roku 70 lat.
Retrospektywną wystawę jednego z najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy - Michała Gałkiewicza - można od piątku oglądać w Galerii Willa w Łodzi. Artysta znany jest łodzianom m.in. jako autor rzeźb "Bociany" i "Macierzyństwo", które od lat 70. XX w. ozdabiają osiedle Retkinia.
Obrazy Edwarda Dwurnika i prace artystów związanych z regionem zakupiło Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dzięki dotacjom resortu kultury i samorządu województwa. Nowe nabytki do zbioru sztuki współczesnej będą prezentowane do niedzieli w refektarzu olsztyńskiego zamku.