Wystawę "Ekslibrisy Europy", na której zaprezentowane zostaną księgoznaki znanych grafików europejskich, można będzie od środy oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (Dolnośląskie).
Prezentowane na wystawie ekslibrisy są częścią kolekcji, którą w 2017 r Muzeum Papiernictwa przekazał Andrzej Włodarski, wrocławski introligator, bibliofil i konserwator książek. Kolekcja obejmuje blisko 2700 skatalogowanych ekslibrisów - poinformowała PAP Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Na wystawie będzie można zobaczyć księgoznaki znanych grafików europejskich wykonane w różnych technikach m.in.: drzeworycie, miedziorycie, akwaforcie czy linorycie.
Nowicka podkreśliła, że ekslibris wskazuje na bibliofilski stosunek właściciela do książki. "Wywodzi się od malowanego herbu na kartach ksiąg, a od XV w., przybrał formę misternie skomponowanej ilustracji graficznej" - powiedziała. Jak zaznaczyła w Polsce, ekslibris pojawił się jako jeden z pierwszych w Europie. "Pierwszy polski datowany ekslibris wykonany został dla biskupa włocławskiego Macieja Drzewickiego, późniejszego prymasa Polski" – dodała Nowicka.
Współczesny ekslibris przybiera najczęściej formę małej grafiki; a jego pierwotna funkcja użytkowa zanikła, ustępując miejsca funkcji estetyczno-artystycznej.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego mieszczącą się w zabytkowym XVII-wiecznym młynie papierniczym. Wciąż czerpany jest tam papier metodą znaną do średniowiecza. W 2011 r. Dusznicki młyn papierniczy uzyskał status pomnika historii; trwają starania o wpisanie zabytku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Ekspozycję "Ekslibrisy Europy" można zwiedzać do końca lutego.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pdo/ pru/