Wystawę „Cieszyn 1918. Polski my naród, polski lud” otwarto w sobotę na miejskim rynku. Zdjęcia, opisy historyczne mają przybliżać okres po upadku Austro-Węgier, gdy polska większość na Śląsku Cieszyńskim przejęła władzę nad obszarami dawnego księstwa.
Zdjęcia i dokumenty z czasów I wojny światowej i II RP, oryginalne pocztówki z tego okresu i pamiętniki z epoki oraz repliki i oryginały austriackiego sprzętu wojskowego będzie można od niedzieli oglądać na wystawie "Świadectwa historii" w Przemyślu.
W przeddzień Święta Niepodległości Polski w stolicy Ukrainy Kijowie otwarto w piątek wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Ekspozycja, którą przygotowało Muzeum Historii Polski, opowiada o losach Polaków podczas pierwszej wojny światowej.
O tym, jak niepodległościowa myśl na Warmii była propagowana przed wojną przez ówczesną Gazetę Olsztyńską, opowiada wystawa otwarta w piątek w Domu Gazety Olsztyńskiej, inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponad 50 czarno-białych zdjęć Leszka Żurka dokumentujących pamiątki, głównie cmentarze, po społeczności luterańskiej na Kaszubach, oglądać będzie można od niedzieli w oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne, dokumenty oraz filmy dotyczące społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku będzie można od niedzieli oglądać na wystawie „Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945–1970” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Elementy sztuki użytkowej nawiązujące do wzornictwa lat 50. i 60. ubiegłego wieku można oglądać od piątku na wystawie „Retrospekcje” w kieleckim Instytucie Dizajnu. „Ekspozycja pokazuje jak sprawnie można połączyć styl retro z współczesnością” – powiedziała Magdalena Jasińska, organizatorka wystawy.
Zdjęcia, pamiątki po senatorach, druki senackie i sprawozdania stenograficzne z posiedzeń będzie można zobaczyć na wystawie pt. "Senat RP III kadencji (1930–35) i jego marszałek Władysław Raczkiewicz". Właśnie obchodzony jest Rok Władysława Raczkiewicza.
Dziesięć płócien Zdzisława Beksińskiego oraz wirtualną galerię jego obrazów w 3D można od piątku oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycja "Zdzisław Beksiński – opowieść cieniem” miała swoją premierę w czerwcu br. w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce.
W stolicy Niemiec istnieje rozbudowana sieć miejsc pamięci poświęconych ofiarom III Rzeszy. Wystawa otwarta w czwartek wieczorem w muzeum Topografia Terroru ukazuje trudne początki powojennej walki o pamięć o nazistowskiej przeszłości w Berlinie Zachodnim.