Wystawa fotograficzna, na której zestawiono archiwalne czarno-białe fotografie przedstawiające przebieg rewolucji węgierskiej 1956 r. ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc, została otwarta w poniedziałek w Domu Terroru w Budapeszcie.
Pokaz jednego obrazu Caravaggia pt. "Gra w karty” zapowiada warszawskie Muzeum Narodowe. Dzieło włoskiego malarza, krnąbrnego artysty i wielkiego reformatora malarstwa europejskiego XVI i XVII w. publiczność będzie mogła oglądać od 9 listopada do 11 lutego 2018 r.
Zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy oraz przedstawiające reżysera fotografie autorstwa Czesława Czaplińskiego można od niedzieli oglądać w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu. Wajda był głównym orędownikiem utworzenia tej instytucji.
Wybudowane w latach 20. ubiegłego wieku unikatowe osiedle willowe w śródmieściu Katowic, zaliczane dziś do najbardziej urokliwych części miasta, obchodzi swoje 90-lecie. Jego historię oraz najsłynniejszych mieszkańców prezentują otwarte w sobotę dwie plenerowe wystawy.
W paryskiej Fundacji Louis Vuitton oglądać można wystawę, której ponad dwieście przywiezionych zza Atlantyku eksponatów opowiada związane ze sobą dwie historie - sztuki w ogóle oraz słynnego nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA - Muzeum Sztuki Nowoczesnej).
Wystawa "Krew. Łączy i dzieli" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje, zapisaną w kulturze historię krwi od czasów biblijnych po współczesność; opowiedzianą z perspektywy żydowskiej. Będzie dostępna dla publiczności od 13 października.
„Tadeusz Kościuszko. Cena wolności” - pod takim tytułem w litewskim Sejmie otwarto w piątek wystawę prezentującą Kościuszkę jako bohatera, wojskowego, polityka, ale też osobę prywatną. Wystawę otwarto w ramach kończących się obchodów Roku Kościuszki na Litwie.
Prace uznawanego za prekursora op-artu Henryka Berlewiego, a także twórczość współczesnych artystów nawiązujących do tego nurtu będzie można zobaczyć na wystawie pt. "Przygody z op-artem". Ekspozycja w warszawskiej Fundacji Stefana Gierowskiego potrwa do 20 grudnia.
Dziekanka była galerią, pracownią, warsztatem studenckim, w którym zaczynało wielu polskich i zagranicznych artystów awangardowych jak Mirosław Bałka, czy członkowie Gruppy - powiedziała PAP historyk sztuki Joanna Kiliszek, która współprowadziła Galerię Dziekanka do 1991 r.