Dziejom radomskiej elektrowni miejskiej, która powstała w 1901 r., oraz postaciom z nią związanym, poświęcona będzie międzynarodowa konferencja i wystawa, która odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Organizatorzy apelują o eksponaty.
Plakat Jerzego Flisaka z 1973 r. z hasłem „I na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP” to jedna z ponad 120 prac o tematyce bezpieczeństwa i higieny pracy autorstwa polskich twórców XX wieku, które prezentuje wystawa otwarta w Płockiej Galerii Sztuki.
Wystawa w paryskim Państwowym Ośrodku Sztuki i Kultury im. Pompidou zatytułowana jest „Andre Derain, Radykalne Dziesięciolecie”, ale pokazano na niej prace powstałe od początku XX w. do 1915 roku, kiedy to artysta, walczący w okopach I wojny światowej, prawie całkiem zarzucił malowanie.
Wystawę "Płótna pamięci" można od piątku oglądać w Łodzi. Na ekspozycję składają się prace Piotra Saula - współautora murali przedstawiających postaci dzieci z łódzkiego getta. Murale powstają na ścianach kamienic w dzielnicy Bałuty, na terenie której funkcjonowało getto
Wystawa w Domu Historii Europejskiej w Brukseli narusza w kwestiach fundamentalnych prawdę historyczną oraz pomija wiele istotnych faktów historycznych - napisał w liście do szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Ponad 130 prac polskich artystów współczesnych – w tym dzieła Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Fangora czy Jerzego Nowosielskiego – będzie można od soboty oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia. Prezentowane dzieła pochodząc z prywatnych zbiorów Grażyny i Jacka Łozowskich.
Czterdzieści fotografii autorstwa dwadzieściorga jeden dzieci zostanie zaprezentowanych na wystawie pt. "Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty". Ekspozycja pokazująca życie codzienne uchodźców w Polsce będzie dostępna od piątku w warszawskiej Stacji Muranów.
Wystawę „Mistrzowie polskiego rysunku” otwarto w czwartek w Homlu na południowym wschodzie Białorusi w Pałacu Rumiancewów i Paskiewiczów. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Rysunki prof. Macieja Świeszewskiego, wieloletniego wykładowcy w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku-Nowym Porcie. Artysta nie miał do tej pory wystawy poświęconej wyłącznie rysunkowi. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w piątek.
Portrety nagich par, w tym homoseksualnych, stanowiące część wystawy festiwalu Interphoto, nie będą prezentowane na wydziale matematyki Uniwersytetu w Białymstoku. Organizatorzy mówią, że presję wywarły władze wydziału; uczelnia proponuje inne miejsce na te zdjęcia.