Grafiki rysownika Janusza Kapusty, będące odbiciem zainteresowań artysty matematyką, filozofią i geometrią, można oglądać do 12 września w galerii WuWu na terenie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Finisaż wystawy odbędzie się w środę 12 września.
Kilkanaście eksponowanych w galerii prac pochodzi ze zbioru ponad stu grafik Janusza Kapusty, które powstały w 2004 roku. Do ich realizacji posłużyła artyście autorska technika, wykorzystująca modele, prototypy, ołówek i kredki, jak również narzędzia takie, jak kopiarka, skaner i komputer. Artysta nigdy nie nadał tytułów swoim pracom, ponieważ, jak mówi, są one „intymną rozmową z Kosmosem, Chaosem i przede wszystkim z K-dronem”.
K-dron jest jedenastościenną bryłą geometryczną odkrytą przez Janusza Kapustę w 1985 roku. Nazwa K-dronu pochodzi od słowa dron, które w języku greckim oznacza ścianę, a „k” jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.
„W odróżnieniu od prac przygotowywanych na potrzeby doktoratu w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w których chciałem pokazać obiektywną wyjątkowość i podstawowe właściwości K-dronu; kolekcja prezentowana na obecnej wystawie jest intymną, autorską zadumą nad jego bogactwem. Kształt ten był tylko pretekstem do stworzenia oryginalnych, wielopoziomowych obrazów. Są, w pewnym sensie, bardziej opowieścią o mnie i moim myśleniu, niż o kształcie samym w sobie” – mówi artysta.
Grafiki Janusza Kapusty są odzwierciedleniem matematycznych i filozoficznych zainteresowań artysty. Kapusta fascynuje się geometrią, ale równie dużą rolę odgrywa w jego pracach kolor - zaznaczyli organizatorzy w tekście informującym PAP o wystawie.
Janusz Kapusta - grafik, malarz, scenograf - urodził się w Zalesiu (Wielkopolska) w 1951 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podjął też studia z historii filozofii na Wydziale Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego).
Twórczość Janusza Kapusty obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo. W latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w „Szpilkach”, „Radarze”, „ITD”, „Forum”, „Literaturze” oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m. in. „Złotych” i „Srebrnych Szpilek”.
W 1981 r. zamieszkał w Nowym Jorku. Rysunki, grafiki, plakaty artysty były publikowane m.in. w „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „Graphis”, „The Washington Post”.
Jest autorem bibliofilskiego wydania „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza (The Limited Edition Club, Nowy Jork 1983).
W latach 1991-92 Kapusta był współzałożycielem i dyrektorem artystycznym miesięcznika „OKay America”. Zaprojektował też magazyn psychologiczny „Charaktery”.
Janusz Kapusta opublikował cztery książki: „Almost Evrybody” (wydaną przez Wiliam Morrow w Nowym Jorku w1984 r.), „Kapusta w New York Times” - (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe i Ars Polona), „K-dron, opatentowana nieskończoność” (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w 1995 r.) oraz „Plus, Minus, Podręcznik do myślenia” (Zysk i S-ka - 2014 r.).
Prace Janusza Kapusty znajdują się w m.in w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection i Muzeum Sztuki w Łodzi.
W 2000 r. artysta odkrył nieznane wcześniej podstawy złotego podziału. Swoje odkrycia Kapusta prezentował na konferencjach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Polsce, a jego artykuły ukazały się w wielu matematycznych periodykach na całym świecie.
Finisaż wystawy prac Janusza Kapusty odbędzie się w środę 12 września o godz. 19. W spotkaniu weźmie udział artysta, który opowie o projekcie K-dronu po projekcji kilkuminutowego filmu.
Wystawa prac Janusza Kapusty otwiera cykl wydarzeń artystycznych organizowanych wspólnie przez Galerię Nizio oraz bistro WuWu na terenie Centrum Praskiego Koneser. (PAP)
abe/ pat/