Polskie Państwo Podziemne

11.03.2018

Historia „Żegoty” na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Zofia Kossak-Szczucka. Fot. NAC Zofia Kossak-Szczucka. Fot. NAC

Wystawę "Świat patrzy na tę zbrodnię i milczy..." poświęconą organizacji „Żegota” będzie można od wtorku oglądać na najnowszej wystawie czasowej w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Na wystawie planszowej zaprezentowane zostaną fotografie wraz z opisami oraz skany dokumentów przybliżające historię organizacji „Żegota” pomagającej Żydom podczas Holocaustu - poinformowała PAP Agnieszka Śrutwa z biura prasowego Muzeum Pana Tadeusza.

Jak podają organizatorzy, tytuł wystawy zaczerpnięty został z ulotki „Protest”, którą w 1942 r. rozlepiano na murach Warszawy. Jej autorka Zofia Kossak-Szczucka, katolicka pisarka, żądała od Polaków, bez względu na ich poglądy polityczne, udzielenia pomocy Żydom.

Zofia Kossak-Szczucka oraz Wanda Krahelska-Filipowicz, działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej założyły Tymczasowy Społeczny Komitet Pomocy Żydom im. Konrada Żegoty, który w grudniu 1942 r. został przekształcony w Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Działało w niej blisko 200 osób z różnych środowisk i organizacji. Członkowie „Żegoty” dostarczali Żydom w gettach żywność i leki, organizowali ucieczki z getta i wyszukiwali ludzi gotowych ich ukrywać, a także zbierali pieniądze i organizowali fałszywe dokumenty. W tym czasie na terenie Polski grodziła śmierć za udzielenie pomocy Żydom. Mimo aresztowań i represji ze strony okupanta organizacja istniała nieprzerwanie przez całą wojnę.

Część prezentowanych na planszach materiałów pochodzi ze zbiorów Władysława Bartoszewskiego, jednego z działaczy „Żegoty”. Bartoszewski po wojnie jako historyk zajął się badaniem i opisywaniem jej działalności. W darze przekazał Ossolineum judaica, czyli przedmioty i pamiątki związane z historią Żydów, a wśród nich korespondencję z osobami uratowanymi przez Polaków podczas Holocaustu. W przekazanych zbiorach znalazło się również unikatowe archiwum komórki „Felicja” stworzonej przez adwokata Maurycego Herlinga-Grudzińskiego, która objęła opieką około 340 osób.

Historia „Żegoty” jest częściowo prezentowana na wystawie stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza. Tam można zobaczyć m.in. oryginał ulotki „Protest” z odezwą Zofii Kossak-Szczuckiej oraz archiwum „Felicji”. Najnowsza wystawa, zdaniem organizatorów, poszerza wiedzę o historii organizacji o dodatkowe informacje.

Ekspozycja będzie prezentowana do 13 maja w Galerii Ossolińskiej w Muzeum Pana Tadeusza. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL