„Cracovia. 3D – przestrzeń miejska Krakowa w okresie funkcjonowania prawa magdeburskiego” - wystawę pod takim tytułem otwarto w piątek na zamku w Trokach, dawnej stolicy Litwy, odległej od Wilna o 20 km.
Wystawa przedstawia 500-letni okres historii Krakowa od połowy XIII wieku, kiedy to książę Bolesław V Wstydliwy ogłosił akt lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, do czasu uchwalenia przez Sejm Czteroletni prawa o miastach, które pod koniec XVIII wieku położyło kres funkcjonowaniu prawa niemieckiego w Polsce.
Zwiedzający wystawę poznają aspekty życia w mieście prawa magdeburskiego, takie jak rozwój układu przestrzennego aglomeracji krakowskiej, miejska organizacja samorządowa i sądownicza. Zapoznają się z rzemiosłem, strukturą cechową zawodów oraz handlem o zasięgu europejskim, siedzibami kupców i mieszczan oraz z tym, jak funkcjonował system obronny miasta.
Na wystawie prezentowane są również wyniki prac zespołu ekspertów, który - wykorzystując najnowsze badania naukowe i obecne możliwości techniczne - odtworzył wygląd aglomeracji krakowskiej z okresu największej świetności miasta w połowie XVII wieku. Efektem pracy ekspertów są komputerowe wizualizacje uzyskane za pomocą techniki trójwymiarowego modelowania oraz wykonane na ich podstawie modele fizyczne. Historyczne rekonstrukcje zestawiono z dawnymi rycinami oraz ze współczesnymi fotografiami Krakowa, aby uzmysłowić skalę zmian, które zachodziły na przestrzeni czasu w topografii całego miasta.
Oprawę multimedialną stanowią filmy: „Cracovia. Origo”, "Cracovia A.D. 1650” oraz „Kraków. Dziś”.
Wystawa prezentowana w Trokach powstała we współpracy Trockiego Muzeum Historycznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Instytutu Polskiego w Wilnie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ az/ mc/