Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2019

Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację „Ludzie z lodu”

Zwycięska praca Martyny Pająk. Źródło: MPS Zwycięska praca Martyny Pająk. Źródło: MPS

Rzeźba przedstawiająca postaci z lodu autorstwa Martyny Pająk wygrała konkurs na instalację „Ludzie z lodu”, która ma być częścią wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru powstającego w Białymstoku.

Muzeum powołane 1 stycznia 2017 r. działa w tymczasowej siedzibie. Docelowa siedziba muzeum powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku. Instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że do końca roku potrwa budowa budynku muzeum, a kolejnym etapem będzie realizacja wystawy stałej. Dodał, że jest ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy wystawy stałej, a na jej element - instalację artystyczną "Ludzie z lodu" - rozpisano konkurs, który we wtorek rozstrzygnięto. 

Przewodniczący komisji konkursowej prof. Jarosław Perszko z Politechniki Białostockiej poinformował, że do konkursu dopuszczono 12 uczestników, a na finał nadesłano pięć prac. Przyznano pierwsze i drugie miejsce. 

Pierwszą nagrodę w wysokości 11 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji przyznano Martynie Pająk z Poznania. Rzeźba jej autorstwa przedstawia postaci ludzi jakby wykutych z lodu.  

Perszko powiedział, że ta praca jest ciekawym rozwiązaniem, która nie przypisuje tej sytuacji do konkretnej epoki. "Stanowi w pewnym sensie uniwersalizm, o który chodziło organizatorom konkursu. Uniwersalizm, który jednoczy w sobie nie ostatni okres, z którym najczęściej kojarzymy zsyłki, czyli okres II wojny światowej, ale próbuje związać cały ten ponad dwustuletni czas narodu polskiego" - mówił. Dodał, że praca ma też potencjał, by wprowadzić tam ewentualne zmiany. 

Drugą nagrodę w wysokości 7 tys. zł przyznano firmie Archiglass z Wrocławia.

"Ta instalacja, ta rzeźba +Ludzie z lodu+ odgrywać będzie w ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru bardzo ważną rolę" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że będzie znajdowała się na pierwszym piętrze w budynku i ma być elementem "uspokojenia, wytchnienia" dla zwiedzających. "Ma też służyć takiej chwili zadumy, zastanowienia się nad tym, co mieli okazję do tej pory zobaczyć, co będą też mieli okazję zobaczyć w dalszej części budynku" - mówił Rudnicki.

Budowa siedziby muzeum ma się zakończyć jesienią 2019 roku, jest finansowana ze środków ministerstwa oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł, a ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki. Instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL