„Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” to tytuł najnowszej wystawy, przygotowanej przez warszawski oddział IPN.
Autorzy scenariusza: Jacek Pawłowicz z Referatu Edukacji Historycznej w warszawskim oddziale IPN oraz dzieci Witolda Pileckiego: Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki, na 30 panelach przedstawiają życie jednego z największych bohaterów polskiego podziemia.
Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które, wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych, ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.
Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zdobyć informacje o obozie oraz zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.
W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim w Zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. – w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech, skąd decyzją gen. Władysława Andersa powrócił do komunistycznej Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu Rzeczpospolitej na Obczyźnie.
Aresztowany w maju 1947 r., został osadzony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Pomimo tortur do końca zachował bohaterską – żołnierską postawę.
Pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.… Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.
Wystawa otwarta będzie codziennie dla publiczności przy ul. Dewajtis 3 wej. A Galeria Krużganek od 16 października do 9 listopada, w godz.8-20.
Źródło: IPN