Około 70 eksponatów, wśród których znajdują się m.in. zabytkowe ozdoby, broń czy monety, można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie "Wędrówki archeologiczne…", poświęconej najdawniejszym artefaktom odnalezionym na ziemi łobeskiej.
Na zwiedzających czekają przedmioty datowane od mezolitu aż po późne średniowiecze, czyli okres liczący około 10 tys. lat. Obok prostych narzędzi z epoki kamienia są także misternie wykonane złote bransolety czy efektowna kolia wisiorków. Większość obiektów tworzących wystawę nie była wcześniej pokazywana publiczności - powiedziała PAP kurator wystawy Dorota Kozłowska.
Do ciekawszych eksponatów należą dwie pięknie wykonane złote bransolety datowane na okres między 850 a 650 r. p.n.e. - powiedziała Kozłowska. Według niej, tego typu bransolety są niezwykle rzadkie; w zasobach szczecińskiego muzeum jest jeszcze tylko jedna, odkryta w Lęborku. Bransolety robią spore wrażenie przez dużą ilość złota - dodała.
Wyjątkowym przedmiotem jest kopia trójkołowego wózka z trzema glinianymi ptakami. Według naukowców, wózek jest przedmiotem kultowym, którego symbolika nawiązuje do obrzędu przejścia - powiedziała Kozłowska.
"Unikatowy na Pomorzu Zachodnim oryginalny wózek datowany na okres od 1300 do 1000 r. p.n.e. został odnaleziony przez niemieckich archeologów w 1935 r. w miejscowości Brzeźniak. Nie przetrwał, niestety, drugiej wojny światowej. Zachowała się jednak jego fotografia, dzięki której udało się odtworzyć wózek" - powiedziała Kozłowska.
Na uwagę zasługuje także efektowna kolia wisiorków rożkowatych z Brzeźniaka wykonana z tzw. białego brązu imitującego oksydowane srebro, która pokazuje doskonałe umiejętności miejscowych pomorskich brązowników - podkreślała kurator.
Wśród eksponatów są także: sztylet z Węgorzyna, okazałe naramienniki z tarczkami odkryte w miejscowości Mołdawin, miecz z Wołkowa, czy wyjątkowej urody naszyjniki z Borkowa Wielkiego.
"Kunszt, z jakim zostały wykonane pokazywane przedmioty, świadczy o wysokich umiejętnościach dawnych wytwórców - tym bardziej, że dysponowali oni tylko prostymi narzędziami" - powiedziała Kozłowska.
Ziemia łobeska obfituje w wiele znalezisk. Duża dostępność wody w tym rejonie sprawiała, że przez tysiące lat chętnie osiedlali się tu ludzie, co potwierdza duża liczba stanowisk archeologicznych. Wśród tutejszych znalezisk są skarby z brązu, srebra i złota, a także pozostałości wielu osad, cmentarzysk i warownych grodzisk, które tworzyły gęstą sieć.
Wystawa, którą można oglądać do 15 lutego przyszłego roku, to kolejna ekspozycja z cyklu prezentującego archeologię Pomorza Zachodniego. (PAP)
res/ gma/